2023.01.08. 15:28
Málenkij robot: soha nem feledik a berkenyeiek elszenvedett gyötrelmeit
Az Észak-magyarországi Német Nemzetiségi Önkormányzatok Szövetsége Berkenyén tartotta regionális megemlékezését a málenkij robot, avagy a német származású lakosság hetvennyolc évvel ezelőtti, kényszermunkára elhurcolása évfordulója alkalmából.
A berkenyei római katolikus templomban tartott szentmisén is az áldozatokra emlékeztek
Forrás: Nool.hu
Fotó: Hegedűs Márk
Házigazdák és vendégeik a rendezvény felvezetéseként megtekintették a Börzsöny alján található község faluházában berendezett kiállítást, majd a település katolikus templomában folytatódott a megemlékezés.
Laczkó Mihály plébános szentbeszédében egy jegesmedvével kapcsolatos történet emlegetésével hangsúlyozta, a kényszermunkára elhurcolt ezreknek nagyon mély, bensőséges vallásos hitük volt, ez adott erőt nekik, és ezért nem fáztak legbelül a borzasztó ukrajnai hidegben.
German József, Berkenye polgármestere röviden visszatekintett az 1945. januári eseményekre, kiemelve, milyen sokáig kellett a hazatérőknek saját hozzátartozóik előtt is hallgatniuk mindazokról, amit átéltek a messzi világban. Sajnos ma már senki sem él azok közül, akik Berkenyéről elszenvedték a megpróbáltatásokat, de a családok hűen őrzik a múlt szomorú mozzanatait, és mindannyian kívánják, sohasem szabad hasonló tragédiának megtörténnie.
Ritter Imre, a német nemzetiségiek országgyűlési képviselője gondolataiban kifejtette, rendkívül sok idő telt el, míg a málenkij robot keserű emlékezete elfoglalta méltó helyét a mai magyar társadalomban, ehhez viszontagságos út vezetett. Ám az utóbbi nyolc esztendő példája bizonyság arra, megfelelő kormányzati háttérrel és támogatással elérhető a fejlődés, amit kiválóan mutat, hogy ma már több mint nyolcvan olyan oktatási-nevelési intézmény működik az országban, amely a német nemzetiségi önkormányzatok fenntartásában van hazánkban, ahol a mindennapokban ápolják a hagyományokat. Nem lehet öt-hat évtized hiányosságait villámgyorsan pótolni, de a nehéz körülmények, az energiaválság és a közelünkben dúló háború ellenére erre komoly esély mutatkozik a jövőben.
Végezetül Balla Mihály, a nyugat-nógrádi térség parlamenti képviselője szólt a megjelentekhez, mondván a szovjetek a kollektív bűnösség elve alapján vitték el az ártatlan lakosságot, akik semmit sem sejtettek abból mi vár rájuk. A mostani nemzedék közösségeinek viszont támpontot ad a jelenben a múlt ismerete, és erőt ad ahhoz, hogy az elődökből erőt merítve tekintsenek előre.
A regionális megemlékezés zárásaként a résztvevők megkoszorúzták a málenkij robot áldozatainak márványtábláját a katolikus templom falán.