2022.11.07. 11:20
Egyre népszerűbbek a ruhagyűjtő konténerek: Nógrád három településére tizennégyet helyeztek ki
Az ország legnagyobb használt ruha gyűjtéssel foglalkozó vállalata, a Textrade Kft. megyénk három településén, Salgótarjánban, Balassagyarmaton és Bercelen üzemeltet ruhagyűjtő konténereket. A fenntarthatóság és a környezetvédelem szűkebb hazánkban is egyre fontosabb, így sokan helyezik el a kidobásra ítélt ruhaneműt azokban.
A tapasztalatok alapján szűkebb hazánkban is egyre több ember veszi igénybe a cég által kihelyezett konténereket
Forrás: Nool
Fotó: Hüvösi Csaba
Bár manapság egyre fontosabb téma a használt ruha újrahasznosítása, azért még mindig gyakori jelenség, hogy a kidobásra ítélt darabok a kukában, rosszabb esetben pedig a kályhában végzi. Azonban a megunt ruhadaraboktól sokkal környezetkímélőbb módon is meg lehet szabadulni. Az ország legnagyobb használt ruha gyűjtésével foglalkozó vállalata, a Textrade Kft. által üzemeltetett konténerekbe is leadhatjuk azokat.
Szűkebb hazánkban három településen találhatóak ilyen ruhagyűjtő konténerek. Salgótarjánban négy, Balassagyarmaton kilenc, míg Bercelen egy van kihelyezve belőlük.
– Ezekbe a konténerekbe minőségtől függetlenül minden ruhanemű belekerülhet. Így lakástextíliákat, cipőket, táskákat és kiegészítőket is beledobhatnak az emberek. Azonban koszos és nagyon szennyezett ruhaneműket nem ajánlott ezekben az edényekben elhelyezni – mondta Hunyadi Bence, a vállalat sales support managere.
Hozzátette: – A konténerekben összegyűlt ruhák, textíliák és cipők a vállalat székesfehérvári válogató üzemébe kerülnek, ahol egy félautomatizált válogatórendszer segítségével különböző szempontok alapján kerülnek osztályozásra. Az összegyűjtött ruhák 55-65 százaléka értékesítésre, adományozásra kerül, a 10-15 százaléka pedig ipari törlőrongyként kap második életet, a másik 10-15 százalékból fonalat, textil alapanyagokat készítenek, illetve a 6-8 százaléka textilapríték formájában töltőanyagként, lovaspályák talajába keverve textiladalékként, vagy másodlagos tüzelőanyagként újrafelhasználásra kerül. A teljes szortiment csupán egy százaléka nem alkalmas újrahasználatra, vagy újrahasznosításra.
Egyre több embert foglalkoztat a téma
Arra a kérdésünkre, hogy mik a tapasztalatok a Nógrád megyében működő használt ruhagyűjtő konténerekkel kapcsolatban Hunyadi Bence elmondta, hogy egyre több embert foglalkoztat a fenntarthatóság és a környezetvédelem.
Ennek fényében, azt látják, hogy szűkebb hazánkból is sokan igénybe veszik a konténereiket. Megyénkben minimum hetente kétszer ürítik az edényeket, ezzel gondoskodva a környezetünk tisztán tartásáról.
– A jövő év második félévétől kezdve jelentősen növekedni fog a konténereink száma, és próbálunk majd egyre több helyen megjelenni – fogalmazott Hunyadi Bence.
Kifejtette továbbá, hogy az összes konténeren található egy SOS telefonszám, amit különleges esetekben bárki tárcsázhat. Egy ilyen hívás után a cég munkatársai legkésőbb 24 órán belül a helyszínre érkeznek és elhárítják a felmerült problémát.