2022.11.14. 13:59
Adj utat a szirénázó segítségnek: előzzük meg a baleseteket a nógrádi utakon!
Az autóvezetőknek és a gyalogosoknak egyaránt figyelniük kell és elsőbbséget adniuk a villogó és a szirénázó járműveknek. A szabálytalan közlekedésnek ugyanis könnyen baleset lehet a vége.
Az eset súlyossága határozza meg azt, hogy mikor használják a mentők a megkülönböztető jelzést
Forrás: MW | Illusztráció
A KRESZ szerint a megkülönböztető jelzést használó járműveknek elsőbbséget kell biztosítani, ügyelve a személy- és a vagyonbiztonságra. Ez mindenkire vonatkozik, aki a közlekedés résztvevője, így a járművezetőkre és a gyalogosokra egyaránt.
Leskó Diána, az Országos Mentőszolgálat Észak-Magyarországi Régiójának kommunikációs munkatársa portálunknak elárulta, hogy a mentőszolgálat az elmúlt években már több médiakampányt is hirdetett a témával kapcsolatban. Ezekben felhívják a figyelmet arra, hogyan kell szabályosan elengedni a mentőautót és, hogy mire kell ügyelni.
Mint mondta: az emberek többsége tudja, hogy mit kell tenni, ha megkülönböztető jelzést használó gépjárművel találkoznak az utakon. Ugyanakkor mindig van egy-egy visszatérő probléma.
– Gondot okozhat például, ha a gyalogosok, vagy kerékpárosok menet közben hangosan hallgatják a zenét. Ilyenkor ugyanis nem megfelelően figyelnek a forgalomra. Sokan például a gyalogos-átkelőhelyeken is átmennek telefont nyomkodva, úgy, hogy szét sem néznek mielőtt átkelnek az úttesten. Az autósok esetében pedig szintén problémát jelenthet a hangos zene, ugyanis megeshet, hogy nem hallja meg a szirénázó járművet – emelte ki Leskó Diána.
Hozzátette: olyanok is akadnak, akik rossz megoldást választanak, és hirtelen lefékeznek, ezért ilyenkor a mentővezetőnek szükséges alternatív útvonalat keresni. Ezek a szituációk balesetveszélyesek is, így javasolják a körültekintőbb járművezetést, a megfelelő sebesség megválasztását. Fontos, hogy a mentőnek legyen a közlekedés egyéb részvevői által biztosított olyan nyomvonala, ahol akadálymentesen tud közlekedni.
A szakember arra is kitért, hogy a mentőgépkocsi vezetők speciális képzésben részesülnek, ezáltal is igyekeznek minél körültekintőbben közlekedni, elsősorban figyelemmel a mentőautóban szállított beteg állapotára, továbbá a körülöttük zajló forgalomra. Országosan, így megyei szinten szerencsére elenyésző a mentőbalesetek száma, azonban tekintettel arra, hogy az esetek többségében sérült, beteg is tartózkodik a járműben, már egy baleset is soknak számít.
Leskó Diána kiemelte, hogy az eset súlyossága határozza meg azt, hogy mikor használják a megkülönböztető jelzést. Sok esetben pedig azért közlekednek lassan, mert a beteg állapotára való tekintettel ez tűnik a legkímélőbbnek.
Kapás Márton, a Nógrád Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője elmondta, hogy az előírást sajnos gyakorta sokan nem tartják be, akadályozva a mások segítségére siető tűzoltó járművet. Ez a figyelmetlenség néha még balesetet is előidéz.
–A híradásokban sajnos gyakran hallhatunk tűzoltó, mentő és rendőr járművek szerencsétlen baleseteiről, amelyet a közlekedésben résztvevők elsőbbségadásának elmulasztása okozott. Ezek elkerülése érdekében minden helyzetben adják meg a megkülönböztető jelzést használó autóknak az elsőbbséget, és azok mellett is csak óvatosan haladjanak el. Emellett biztosítsanak szabad utat ezen járműveknek és sose fékezzenek hirtelen le, mert az balesetveszélyes – hívta fel a figyelmet Kapás Márton.
Kifejtette: fontos az is, hogy a tűzoltógépjárművek nagy súlyukból adódóan lassabban blokkolnak, majd lassabban is gyorsítanak újra fel, mint a személyautók, így ennek érdekében is nagyon fontos, hogy ne a hirtelen fékezés, vagy megállás módszerét alkalmazzák.
A sajtószóvivő hangsúlyozta, mennyire fontos, hogy már akkor, amikor a távolban hallják a sziréna hangját, próbálják meg kideríteni, hogy honnan érkezik és vélhetőleg merre tart a tűzoltóautó. Ha azt időben észlelik, úgy jóval könnyebb lesz utat engedni, és a baleseteket is megelőzhetik.