2022.10.16. 08:30
Élő hagyománnyá vált Szűz Mária kultusza Rimócon
Csaknem tizenöt éve ismerem a rimóci Könnyek Anyja Mária csoportot. Mély, kitartó hitük, életük magával ragadó. Feleségem családja révén részese vagyok a közösségnek, amely Szűz Mária szellemiségében köti össze a családokat, férfiakat, nőket, gyerekeket – mondta Paluch Norbert Fülöp Ferenc-díjas néptáncos, aki feldolgozta a Könnyek Anyja Mária csoport történetét.
Szűz Mária szobrát a vállukon viszik az egyházi ünnepeken
Forrás: NMH
Fotó: Torjay Attila
Laczkó Ferenc 1926-ban született Rimócon. Aktívan részt vett az 1956-os forradalom helyi eseményeiben, ezért meghurcolták. Az 1950-es évek végén elhagyta szülőfaluját, Budapesten telepedett le. 1957-ben egy hordozható Szűzanya szobrot vásárolt a rimóciaknak. Felkereste a családokat, hogy álljanak Szűz Mária szolgálatába. Így alakulhatott meg a településen a Könnyek Anyja Mária csoport.
Paluch Norbert kutatásaiból tudjuk, hogy a csoport az 1960-as évek elején vált igazi közösséggé. Bosits atya, a falu pásztora lelkén viselte a csoport sorsát, számtalan zarándokúton vettek részt. Az atya 2002-ben arra kérte Kiss Bertalannét, Rozi nénit, vállalja el a Mária-lányok vezetését. Azóta is nagy szeretettel vezeti őket. Ahogy mondta, az elmúlt 20 évben generációk cserélődtek ki, de a Mária-kultusz élő hagyomány Rimócon. A lányok a helyi egyházi ünnepeken, a búcsúban, fehér ruhába öltözve viszik Szűz Mária szobrát a vállukon. Szeptember 8-án tartják a település búcsúját, de más alkalmakkor is ott vannak a lányok a körmenetben. Állandó résztvevői a balassagyarmati Szent Anna-napi búcsúnak is. Több alkalommal jelen voltak augusztus 20-án a budapesti körmeneten, és sok más településről érkező meghívásnak tettek eleget.
– Ahová megyünk, mindenütt nagy szeretettel fogadnak – mondta Kiss Bertalanné, hozzátéve: – A Máriás lányok igazi lelki közösség. Az elmúlt több mint 60 évből kevés olyan rimóci családra emlékszem, ahonnan ne kerültek volna ki a Szűz Anya szolgálatában álló Máriás lányok – mondta Paluch Norbert.
A Könnyek Anyja Mária, s azon belül a Máriás lányok két éve megkapták a kulturális örökség kategóriában a Nógrádikum díjat.