2022.08.18. 13:52
Több millió forintból újítják fel a három nógrádi település templomát
A megyeszékhelyen és a környező településeken jelentős egyházi beruházások kezdődtek tavaly, a Modern Városok Program közel négy és félmilliárd forintos támogatásával. Ebből a forrásból kap kívül-belül új köntöst a zagyvarónai, a rónafalui és a bárnai templom is.
Folyamatos a munkavégzés a felújítás alatt álló zagyvarónai templom épületén
Forrás: Nool.hu
Fotó: Hüvösi Csaba
A zagyvarónai templom felújítása folyamatban van
– Jelenleg is zajlik Zagyvarónán a templom felújítása, amelynek Szent András apostol a védőszentje. Jelenleg a tetőszerkezet cseréjét végzik a szakemberek, amit egy 1800-as években készült képeslap alapján állítanak vissza az eredeti állapotába – fogalmazott Bieber József, hozzátéve: – A templom a 13. században már állt, azt nem lehet tudni, hogy akkor milyen volt. Az 1896-os átépítés során alakult ki a mai formája.
Mint mondta, megoldódik a csapadékvíz-elvezetés, teljesen kicserélik az elektromos hálózatot és új padokat, valamint padfűtést is beszerelnek. A templomhajóban, a szentélyben és a sekrestyében is megújul a járófelület. Az 1800-as évek végén, az 1900-as évek elején került a templomba az orgona, amit napjainkban már nem használtak. Most azt is renoválják, így hamarosan azon szólalhatnak meg az egyházi énekek.
– Eredetileg nem voltak freskók és falképek, 1934-ben Bátki József festette ki a templomot. Az általa készített alkotások teljes körű restaurálása is elkészül – tájékoztatott az atya.
Rónafaluban is korszerűsítik az Isten házát
– A Rózsafüzér királynője templom Rónafaluban hetven-nyolcvan évvel ezelőtt készült. Az érdekessége, hogy az itt élők saját kezükkel, helyi alapanyagokból építették fel azt. A téglákat is ők égették ki. A két világháború közötti időszakban fontosnak tartották, hogy saját templomuk legyen. A kétezres években ugyan részlegesen felújították, azonban a földrajzi elhelyezkedése miatt – mivel dombtetőn áll – a szerkezete rossz állapotban volt. Meg kellett erősíteni az alapokat és a falakat is. A szentély és a hajó közötti szintkülönbséget is meg kellett oldani. A tetőhöz nem kellett hozzányúlni, azonban mivel rendkívül szeles területen áll az épület, a szakemberek rögzítik a cserepeket. A modern rónafalui templomban egybeépült a szentély és a hajó, azokhoz kapcsolódik a sekrestye. Itt új vizesblokkot alakítanak ki a beruházásnak köszönhetően.
– A kivitelezés idejére az önkormányzat rendelkezésre bocsátotta a használaton kívüli közösségi házat, itt tárolhatjuk a templom berendezéseit. A szentmiséknek és más liturgikus eseményeknek pedig a könyvtárban biztosítottak helyszínt – hangsúlyozta az atya, aki arra is kitért: – Az eredeti elektromos hálózatot korszerűsítik a szakemberek, új padok kerülnek a régiek helyére. Ezeket állítólag évtizedekkel ezelőtt a salgótarjáni moziból szekerekkel szállították ide. A modern ülőalkalmatosságokat most padfűtéssel is felszerelik.
Mint mondta, új bútorokkal is gazdagodnak a támogatásból: misézőoltárt, felolvasóállványt, két új mellékoltárt és új szobortartó konzolokat is vásárolnak. Ezenkívül a templom környezete is új köntöst kap.
Bárnában az oltárt szintén restaurálhatják
Bárna központjában, egy dombtetőn áll a Nagyboldogasszony-templom, ami 1809 és 1822 között épült, idén 200 éves. A földrajzi elhelyezkedése miatt az épület statikailag sérült, a falakat meg kellett erősíteni. A vízelvezetést is megoldották a szakemberek. – A kivitelezés során a templomot körülvevő támfal is megújult, valamint az oda vezető két lépcsősor is, ugyanis azok már balesetveszélyesek voltak. A macskaköveket újrarakták és kiegészítették – sorolta Bieber József. – A földmunkák során megtalálták egy régi kereszt maradványát, a homokkőből készült alsó ágát. Azt a felújítást követően a templomban helyezzük majd el. Ahogyan az időjárástól szétfagyott és újra összeállított alapkövet is, megőrizve azt az utókornak.
Az atya arról is beszámolt, hogy szószéket és a Jézus szíve oltárt is restaurálják. A szentélyben a felújítás során freskótöredékek kerültek elő. Az oltárkép bal oldalán Szent Péter apostol, míg jobb oldalán Szent Pál apostol töredékére bukkantak, amelyek létezéséről eddig nem tudtak. A nagy oltárkép alól pedig a templom eredeti oltárfreskója is előkerült, ami Mária mennybevételét ábrázolja. A teljes falfelület restaurálását követően a hívők láthatják majd a műveket.
Templombúcsún szólal meg az új orgona
A zagyvarónai és a rónafalui településrészen álló két templom a tervek szerint október végére elkészül. A bárnai azonban már az elmúlt hétvégén két, a helyiek számára fontos eseménynek is helyet adott. A felújítás idején a plébánián vehettek részt a hívők a miséken, azonban most visszatérhettek a kívül-belül új köntösbe bújt templomba.
– Szombaton esküvőt tartottunk a megújult falak között, vasárnap pedig a kétszáz éves épület búcsúját ünnepeltük itt – fogalmazott Bieber József, aki arról is beszámolt: – A szentmisét Csonka Csaba plébániai kormányzó mutatta be, aki a felújított orgonát is megszentelte. Mint mondta, az új hangszert dr. Kovács Péter karnagy szólaltatta meg ezen a jeles alkalmon, aki a szentmisét követően koncertet is adott.