2022.08.30. 19:50
Szorgosan szüretelik a szőlőfürtöket Nógrád megyében – a veszélyekre viszont fontos figyelni (videó!)
Bár az idei szőlőtermést igencsak megviselte az aszály, mostanra megyeszerte megkezdődött a szüret. A szőlő minősége idén átlagosnak mondható. A katasztrófavédelem szakemberei ebben az időszakban nem győzik hangsúlyozni, hogy az ilyenkor keletkező mustgáz akár emberéleteket is követelhet...
Megviselte az aszály az idei szőlőtermést
Forrás: Nool
Fotó: Hüvösi Csaba
Megkezdődött a szüreti időszak szűkebb hazánkban is, melyhez kapcsolódóan Csépe Attila, hasznosi őstermelő portálunknak elmondta, hogy az Irsai Olivér szőlőfajtát már egy hete elkezdték betakarítani, de Chardonnay-t is vittek már pezsgő alapanyagnak. Ezt követik majd az Oporto, aztán a kékszőlő fajták, így például a Merlot, amely jelentősebb mennyiségben termett a nógrádi földeken.
– Sajnos az idén nem olyan lett a termés, mint azt korábban reméltük. A két héttel ezelőtti esők valamelyest segítettek, így sikerült egy kis nedvességet felszívniuk a talajból a szemeknek, de a nagy aszály megviselte a növényeket. Épp emiatt mennyiségben és mustfokban is átlagosnak nevezhető az idei szőlőtermés – közölte Csépe Attila. Hozzátette: a fürtök átlagsúlya is alacsonyabb, mert a szemek nem tudtak kellő mértékben megnövekedni az időjárás miatt. A késői fajták esetében viszont maradt még esély arra, hogy nagyobbra nőnek.
Az őstermelő arra is kitért, hogy az utóbbi időben sajnos egyre nehezebb helyzetben van az ágazat, az elmúlt időszakban ugyanis a művelési költségek 30-40 százalékkal emelkedtek, ugyanakkor mindez nem köszön vissza a termék árában, hiszen továbbra is tavalyi áron vásárolják fel azt. További probléma az élőmunka hiánya, hiszen többnyire az idős generáció, a hetven év feletti emberek dolgoznak, s ez gondokat okoz a betakarítás során. A fiatalok között manapság alig van valaki, aki elvállal ilyen jellegű munkát. A szüret ráadásul igen munkaigényes és nem kerülhető el a kézmunka sem. Csépe Attila ugyanakkor kiemelte, hogy az időjárás miatt várhatóan felgyorsul majd a szüret, így szeptember végén, október elején már feltehetőleg be is fejezik azt az ültetvényeken.
Az egyik legnagyobb veszélyt a mustgáz jelenti ebben időszakban
Kapás Márton, a Nógrád Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője hangsúlyozta, hogy a szőlő levének erjedésekor veszélyes anyag, azaz mustgáz keletkezik. A pince, vagy a szőlő tárolásra használt egyéb helyiség szellőztetésével, valamint szén-dioxid-érzékelő elhelyezésével azonban elkerülhetőek az esetleges tragédiák. Ezek mellett alkalmazható a jól bevált a gyertyás módszer is, mikor az ember egy meggyújtott gyertyával ellenőrzi, hogy van-e elég levegő a pincében. Fontos, hogy az égő gyertyát ne kézben, hanem például egy lapáton tartsuk magunk előtt, és úgy menjünk le a pincébe. Ha a gyertya elalszik, azt jelzi, hogy nincs elég oxigén a helyiségben, azaz életveszélyes a pincébe menni.
– Évről évre több alkalommal riasztják ilyen esetekhez a tűzoltókat. A szén-dioxid önmagában nem mérgező, azonban mivel nehezebb a levegőnél, egy szellőzés nélküli pincéből kiszorítja az oxigént. Aki ilyen pincébe megy le, rövid idő alatt oxigénhiányos állapotba kerül, amelynek tünetei a szédülés és a fáradtságérzet. Ezeket az eszméletvesztés, végül a fulladás követheti – hívta fel a figyelmet a szóvivő, aki elárulta, hogy 1 liter erjedő must csaknem 42 liter szén-dioxidot termel.