2022.02.15. 07:03
Izgalmas leletekre bukkantak a régészek Szurdokpüspökinél
Az elmúlt évben több földmunkával járó beruházás is érintette szűkebb hazánkat, amelyek egy részénél régészeti feltárások is történtek. Szurdokpüspökiben két alkalommal is dolgoztak a Dornyay Béla Múzeum szakemberei, akik gazdag és érdekes leletanyagot találtak a község határában.
A területet körbe ölelő kettős védműárok és ezek bejárata mellett egyúttal a késő rézkori település szemetesgödrei is előkerültek. Ezekből pedig kisebb edények, töredékek láttak napvilágot
Forrás: Beküldött
Egy vállalkozás üzemanyagtöltő állomás építését tervezte a község határában, a 21-es számú főút lehajtója mellet. Mivel a terület egy ismert régészeti lelőhelyet érint, az elmúlt év novemberében a Dornyay Béla Múzeum az ArchaeoJedi Kft. közreműködésével kezdte el a tervezett benzinkút helyén a teljes felületű feltárást, amit Tóth Krisztián, a múzeum régésze vezetett. Ennek során előkerült a már korábbról a 21-es út építése idejéből ismerté vált közel 51 hektárnyi területet körbe ölelő kettős védműárok, és ezek bejárata. A hatalmas erődítés létesítése a korábbi feltárások alapján már a rézkorban történhetett, azonban az árokból most előkerült kevés leletanyag főként a késő rézkor időszakából származott.
Az árkokból előkerült állatcsontokból készülő radiokarbon kormeghatározással remélhetőleg közelebb kerül a tudomány az erődítés megépítésének időszakához. A körbe határolt területen belül késő rézkori település szemetes gödrei kerültek elő – tájékoztatott Tóth Krisztián, hozzátéve: – A gödrökben talált kisebb edények, úgynevezett mericék, edénytöredékek a késő rézkori badeni kultúra jellegzetes leletei, amelyek közül kiemelnék egy úgynevezett kétosztatú tálat. A lelet megrepedezve a talaj súlyától, de közel egészben került elő az egyik gödörből, több száz pattintott kőszilánk társaságában. Kibontásakor az eredeti állapotot fényképek segítségével rögzítettük, így a háromdimenziós modell segítségével magát a kontextusát is megörökítettük az utókor számára.
A szakember arról is beszámolt, hogy korábban, az elmúlt év júliusában, gázvezeték kiváltásához kapcsolódóan Szurdokpüspökiben, az ipari parkban rövidke feltárásuk során a rézkor és a késő vaskor időszakából származó rétegekbe akadtak az ásóik. A rézkori badeni kultúrához köthető gödrökből számos jellegzetes cserépdarab és egy pattintott kő fúróhegy is előkerült egy rézár társaságában. Ezeken felül ehhez a régészeti kultúrához köthető földfelszíni épület nyomára is rábukkantak. A késő vaskor időszakából származó két földbe mélyített épület közül az egyiket teljes egészében feltárhatták. Ez a ház leégett egykor, így az eredeti helyükön találhatták meg a szövőszék nehezékeit. Ezek mellett az épületből előkerült edénytöredékek is újabb adatokkal bővíthetik a késő vaskori kelták kutatását Nógrád megye területén.
Nemcsak Szurdokpüspökiben, hanem a környező településeken is érdekes leletekre bukkantak az elmúlt évben a régészek.
– Pásztón, a Gaál István-emlékház mellett végeztünk próbafeltárást, ennek során egy középkori falszakasz és talán az 1552 utáni időszakban keletkezett feltöltési réteg került elő. Mátraszőlősön pedig két tárológödröt találtunk a bronzkor időszakából. Az egyik nagyszámú, agyagból készült szövőszéknehezéket és egy nagyméretű tárolóedény darabjait tartalmazta, ezek feltehetően egy leégett épületből származhattak – fogalmazott Tóth Krisztián.