2022.02.28. 13:54
Fontosnak tartja a hagyományok őrzését a rimóci néptáncos
Paluch Norbert több diplomával rendelkezik, számos tapasztalatot szerzett a tanítás és a közösségek vezetése területén, de a legfontosabbnak mindig a hagyományok ápolását tartotta. A benne élő szeretet a néptánc iránt számos siker és elismerés révén is megmutatkozik.
Paluch Norbert (a kép jobb szélén) több országos elismerést szerzett, a Népművészet Ifjú Mestere kitüntető címmel is rendelkezik
Forrás: NMH/H. Cs.
Paluch Norbert még alig volt tízéves, amikor tagja lett a salgótarjáni gyermektánccsoportnak. Ez a művészeti ág azóta is élete meghatározó eleme, hivatásként tekint rá. Általános iskolai évei után Szolnokon, a Repülőműszaki és Légvédelmi Honvéd Szakközépiskolában folytatta tanulmányait, azzal a nem titkolt szándékkal, hogy felnőtt korában vadászpilóta lesz. Azonban egészségi állapota miatt ez nem valósulhatott meg. Viszont a tánc Szolnokon sem maradt ki az életéből, szabadidejében a Tisza Táncegyüttesben ropta.
Érettségi után elvégezte a repülőtiszti főiskolát, ahol kitűnőre államvizsgázott
Később hazakerült Salgótarjánba, s belépett a Nógrád Táncegyüttesbe. Szabó János művészeti vezető felkérésére elvállalta az együttes művészeti asszisztensi feladatait, s közben néptáncot kezdett oktatni a Salgótarjáni táncházban, de egyúttal magát is továbbképezte. Elvégezte a Táncház Egyesület táncvezetői tanfolyamát, és sikeresen felvételizett a Magyar Táncművészeti Főiskola néptáncpedagógus szakára, ahol 2008-ban szintén kitűnőre államvizsgázott. Közben még a Debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetem Bölcsészettudományi karára is beiratkozott, amit hasonló eredménnyel végzett el 2011-ben.
A Nógrád Táncegyüttes mellett 2007-ben elvállalta a pásztói Ágasvár Néptáncegyüttes művészeti vezetését
Ott ismerkedett meg azzal a rimóci lánnyal, akivel 2010-ben házasságot kötött, így ő is rimóci lakos lett. A községben bekapcsolódott a Kobela Andrásné vezette rimóci hagyományőrző csoport munkájába. 2011-ben feleségével páros táncban megkapták a Muharay Elemér Népművészeti Szövetség hagyományőrző táncosok elismerésére alapított Fülöp Ferenc-díjat.
Paluch Norbert a Népművészet Ifjú Mestere kitüntető címmel is rendelkezik, valamint szakmai elismerései közé tartozik, hogy 2005-ben és 2007-ben az Országos Szólótáncfesztivál különdíjasa lett Békéscsabán, Zalaegerszegen pedig 2008-ban a Kamaratánc Fesztivál autentikus kategóriájában első díjat érdemelt koreográfiája.
Szécsényben az ő nevéhez fűződik a táncház
Őze János felkérésére 2011-ben elvállalta a szécsényi Palóc Néptáncegyüttes művészeti vezetését. Sok szép sikert ért el az együttes a vezetése alatt. Az ő ötlete volt, hogy november végén Adventi várakozás címmel rendezzenek egész estés műsort, amelyből később hagyomány lett.
Egy élet a tánc címmel rajzversenyt hirdettek a Nógrád megyei általános iskolások részére, amelyre 558 alkotás érkezett be. A legjobbakat díjazták, s a művekből kiállítást is rendeztek. Szécsényben az ő nevéhez fűződik a táncház, amely ugyancsak hagyományt teremtett a városban.
A Szécsényi Járási Kormányhivatalban dolgozik
Karancslapujtőn is tanított néptáncot az iskolában. Három évvel ezelőtt aztán úgy döntött, hogy elbúcsúzik a Palóc Néptáncegyüttestől. Annak idején úgy gondolta, hogy hét évet tölt el a csoport élén, mint művészeti vezető, ennél azonban egy kicsivel hosszabb időre terjedt ki a megbízatása. Most a Szécsényi Járási Kormányhivatalban dolgozik, de a néptánc továbbra is a mindennapjainak része.
Ahogy mondta, a rimóciak sokat köszönhetnek Kobela Andrásnénak, aki csoportjával egykor felkarolta a hagyományok őrzését a településen. A csoport később megszűnt, ezért Paluch Norbert most szeretné azt újra életre hívni, bár egy kicsit más formában. Mindemellett ma is vállal néptáncoktatást, legutóbb Szentendrén tanított rimóci táncokat, Mohorán pedig a Széltolók Néptánccsoportot vezeti.
Számos koreográfiát tanított táncosainak, kiemelkedő szakmai sikereket értek el a szécsényi együttes tagjaival
Paluch Norbert három alapvető célt fogalmazott meg, amikor átvette a szécsényi táncház művészeti vezetését: szakmai fejlődést, nyitást a társművészetek felé, és az utánpótlás létszámának növelését. Mindezeket nyolc év alatt sikerült megvalósítania a csapatnak. Vezetése alatt az utánpótláscsoport táncosainak száma háromszorosára emelkedett. Ő maga is számos koreográfiát tanított, emellett több országosan ismert koreográfust hívott meg Szécsénybe. Külföldi vendégszereplések, fesztiválokon való részvétel színesítette a tánccsoport életét. Táncosai részére felkészítő szakmai táborokat szervezett. Az együttes több alkalommal megkapta a Jól minősült együttes címet.