2021.03.20. 06:50
A vadak miatt nincs több hóvirág Nógrádban
A hazánkban őshonos kikeleti hóvirág – latin nevén a Galanthus nivalis – az uniós jogszabályváltozásoknak köszönhetően 2005 óta védett növény. A pénzben kifejezett természetvédelmi értéke egyedenként 10 ezer forint, de elpusztításuk esetén a büntetés akár ennek a háromszorosa is lehet.
Salgótarján, 2021. január 24. Nyílik a hóvirág (Galanthus) egy salgótarjáni családi ház kertjében 2021. január 24-én. MTI/Komka Péter
Forrás: MTI
Fotó: Komka Péter
– A kikeleti hóvirág védetté nyilvánítására elsősorban az egyre nagyobb mértéket öltő kereskedelmi célú gyűjtés, illetve ezzel párhuzamosan a növény élőhelyeinek jelentős károsítása, egyes esetekben elpusztítása miatt volt szükség – tájékoztatott dr. Ispán Eszter, a Nógrád Megyei Kormányhivatal Agrárügyi és Környezetvédelmi Főosztályának vezetője, hozzátéve: – Nógrád megyében a kormányhivatal még nem szabott ki természetvédelmi bírságot ilyen ügyben.
Szűkebb hazánkban a védett élőlényekkel, így a hóvirággal kapcsolatos természetvédelmi őrzési és kezelési feladatokat a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság Természetvédelmi Őrszolgálata látja el. Harmos Krisztián, az igazgatóság Nógrád megyei tájegységének vezetője arról tájékoztatott, hogy információik szerint a kikeleti hóvirággal kapcsolatos hatósági ügy még nem folyt megyénkben.
– A kikeleti hóvirág gyűjtése a faj védetté nyilvánítása óta visszaesett, az igazgatóság működési területén komolyabb esettel évek óta nem találkoztunk – közölte Harmos Krisztián, aki azt is elmondta: – A hóvirág inkább hegyvidéki növény, a magasabb régiókban elterjedt. A 2005 óta tartó állományfelmérések szerint üde völgyek égerligeteiben, sziklaerdőkben, sziklás bükkösökben és gyertyános-tölgyesekben fordul elő. Nógrád megyében egy nagy, többezres, illetve több kis egyedszámú állományát ismerjük. Igazgatóságunk működési területén a Bükkben található meg legnagyobb számban.
A szakember arról is beszámolt: a klímaváltozás, ahogy az egész élővilágra, a hóvirágra is hatással van. A védettség óta a faj kisebb állományainak megerősödését tapasztalták, de az nagy mértékben függ a nagyvadaktól is. A vaddisznó előszeretettel túrja ki, míg a többi nagyvad lelegeli. Tapasztalataik azt mutatják, hogy jelenleg a hóvirág számának növekedését korlátozó elsődleges tényező a nagy létszámú csülkös vadállomány.
– A természetvédelmi hatóság Nógrád megyében információink szerint eddig nem adott ki engedélyt a hóvirág gyűjtésére, tehát csak illegálisan lehet azt a természetből beszerezni. Ez azonban hatósági, sőt, akár büntető eljárást is maga után vonhat. A védetté nyilvánítás előtti időből származó, kertben lévő állományok továbbra is tarthatók, viszont ezeket csak megfelelő engedéllyel lehet jogszerűen továbbadni, kereskedelmi forgalomba hozni – fogalmazott Harmos Krisztián, hozzátéve: – Azt tapasztaljuk, hogy a kikeleti hóvirág jelenleg nem kapható a kereskedelemben, helyette a rokon fajokat – mások mellett a pompás hóvirágot – árusítják. Ez kisázsiai származású, szélesebb, szürkészöld levelekkel, nagyobb virágokkal. Korábban nyílik a hazai hóvirágnál. A pompás hóvirág, és a többi, nem őshonos, kertészetekben árult faj szabadon vásárolható és kertekbe telepíthető. Azonban jó ha tudjuk, hogy a szabad természetbe való kiültetésükkel a hazai élőhelyeinket és fajainkat veszélyeztetjük, ezért kerüljük az ilyen tevékenységet.
Tavaszi héricsben is gyönyörködhetünk
– Nógrád megye egyik színpompás, a hóvirágnál látványosabb növénye a tavaszi hérics, amely több, könnyen megközelíthető helyen is nagy egyedszámban fordul elő a megyében – tájékoztatott Harmos Krisztián, aki azt is elmondta: – Ez is védett faj, de gyűjtése nem jellemző. A növény március közepén, végén virágzik és szűkebb hazánkban több területen is könnyen megtalálható. Akik szeretnék megcsodálni annak virágzását, azoknak Nemti és Nádújfalu között a 23-as úttól északra eső lankákra, Mátraverebélytől nyugatra, Ecseg déli részén a füves dombokra kell mennie.
A tavaszi hérics egyenes szárú, 20–50 centiméter magas évelő növény, élénksárga virágokkal. Száraz gyepeken, legelőkön, kaszálókon, síkságon, illetve dombvidéken él. Mérgező, erősebb főzete szívmegállást okozhat.