kulturális örökség

2020.12.02. 11:26

Árpád-kori leleteket állítanak ki a baglyaskői látogatóközpontban

A Határon és korokon átívelő kulturális örökség bemutatása a történelmi Nógrád területén című nyertes projekttel számos idegenforgalmat növelő fejlesztés történt a Baglyas-kő Vár Természetvédelmi Látogatóközpont területén.

Palchuber Kinga

Salgótarján, Baglyaskő Vár Természetvédelmi Látogatóközpont. Stoszek Krsztina, természetvédelmi területfigyelő mutatta be a látogatóközpont újdonságait.

Fotó: Hegedűs Márk

A program célja a kulturális és természeti örökség bemutatására és egy határon átnyúló idegenforgalmi tengely kialakítására irányult, amely a történelmi Nógrád területén található települések felemelkedésének egyik kitörési pontjaként szolgálhat. A partnerek – Fülek, Bátonyterenye és Sátorosbánya önkormányzata, valamint a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság (BNPI) – több mint 2,1 millió eurót költöttek a beruházásra.

Stoszek Krisztina területfelügyelő érdeklődésünkre elmondta: Salgótarján központjától nyugatra, az egykori József- és Károly-akna szomszédságában áll a Baglyas-kő vulkáni kúpja. A két természetes bazaltkúp között bevésett fagerendákon többszintes, szabálytalan alaprajzú, belsőtornyos, ovális alakú udvarral rendelkező erődítmény állhatott egykoron.

Stoszek Krisztina a gyerekeknek kialakított régészeti homokozót mutatja
Fotó: H. M. / NMH

– A közelben létesült 2010-ben az igazgatóság Baglyas-kő Vár Természetvédelmi Látogatóközpontja, amely a projekt helyszínéül szolgált. A salgótarjáni Baglyas-kő Árpád-kori vára a régészettudomány számára csak írásos forrásokból volt eddig ismert. A pályázat először teremtett lehetőséget régészeti kutatások elvégzésére a területen, a Dornyay Béla Múzeum irányításával – tette hozzá a szakember.

A feltárási munkák megkezdése előtt végzett roncsolásmentes vizsgálatokhoz a legmodernebb módszereket alkalmazták, az előkerült lelet- és ismeretanyag átalakította az eddig írott forrásokból ismert képet.

Egyebek mellett sikerült feltárni az 1200-as években épült várhoz tartozó kettős védelmi vonalnak egy-egy részletét, a fémkeresős vizsgálat során pedig az Árpád-koron kívül huszita és Mohács utáni, Ferdinánd-kori időszakra utaló leletek is előkerültek. A szakemberek következtettek arra is, hogy az 1300-as évek elején elpusztult erődítményt a későbbi csatározások során újra használták, a Rákóczi-szabadságharc alatt vívott harcok során is védelmi szerepet tölthetett be. Az előkerült kerámiatöredékekből az látszik, hogy az őskorban több kultúra is itt hagyta nyomát.

A BNPI reményei szerint a megvalósult fejlesztések még több látogatót vonzanak majd. Ezt erősítve létrehoztak egy kültéri játékos foglalkoztatóteret kalandpark jellegű fejlesztő elemekkel és egy madárröpdét, de 46 új információs táblát, kültéri vizesblokkot, illetve napelemes és kamerarendszert is kialakítottak.

Ismerkedhet a vendég a régészettel

Az ásatás során előkerült legjelentősebb leletek bemutatására a látogatóközpontban kiállítást hozott létre a BNPI, amely a projektben vállalt archeopark része. Az interaktív kiállításon egy érintőképernyőre telepített szoftver segítségével a látogatók további információkat kapnak a helyszínről, az ásatás folyamatáról és eredményeiről. A kültéren egy ásatási szelvényt is megismerhetnek az érdeklődők, de régészeti homokozót is kialakítottak a gyerekeknek.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában