2020.09.19. 13:00
Senki nem kap fizetést a vizslási új képviselő-testületben
Megtartotta alakuló ülését a napokban a település új képviselő-testülete. Sándor József polgármester javaslatára egy külsős alpolgármestert is választottak, aki az Újlaki településrészt képviselheti a testület tagjaként. Az ülés végén a képviselők felhatalmazták a falu vezetőjét, hogy elvégezze az önkormányzat pénzügyi átvilágítását.
Az eskütétel és a megbízólevelek átadását követően Sándor József polgármester kezdeményezte a Szervezeti és Működési szabályzat módosítását. Ennek értelmében egy külsős alpolgármestert is megválasztottak Szabóné Gortva Krisztina személyében, aki Vizslás-Újlakot képviselheti a testületben, mivel abba a fent nevezett településrészből nem került be képviselő. A másik alpolgármesteri pozíciót Tőzsér Noémi fogja betölteni.
Sándor József kijelentette: továbbra sem tart igényt az illetményére, illetve a neki járó költségtérítésre, ezt az összeget a falu fejlesztésébe kívánja visszainvesztálni. Az alpolgármesterek, valamint a képviselők tiszteletdíját szintén nulla forintban határozta meg a képviselő-testület egyhangúan, azaz hét igen szavazattal.
– Azért indultunk a választáson, mert tenni akarunk a falunkért, de ezt el lehet végezni társadalmi munkaként is. A legfontosabb feladatnak most azt tartom, hogy ezt a szétszakadt közösséget újra egyesítsük, és gátat szabjunk a falunkban a viszályoknak és feszültségnek. Próbáljunk békét teremteni, hiszen a választásnak vége, az eredmény megszületett. Fordítsuk inkább az energiáinkat a községünk építésére. Rengeteg tervem van, amik azt hiszem nem teljesíthetetlenek. Ezek megvalósításához a képviselők segítségére is számítok, hiszen csapatban dolgozunk, a siker is közös, de a munkából is mindenkinek ki kell vennie a részét – hangsúlyozta Sándor József.
A polgármester kifejtette továbbá: az Újlaki összekötő út szélét az ősz folyamán kitakarítják, a temetőnél megerősítik a vadak ellen emelt kerítést, a sírkertben korláttal ellátott lépcsősort építenek. Emellett Újlakon egy boltot fognak üzemeltetni, amely üzlet nyitva tartását és árukészletét egyaránt az ottani lakosok igényeihez próbálják majd igazítani. A település mindkét részén kihelyezett a polgármester egy-egy ötletládát, amelyek segítségével a helyiek írásban juttathatják el a javaslataikat és panaszaikat a faluvezetés részére. A leveleket a képviselő-testületi üléseken fogják megtárgyalni.
Szintén minden képviselő támogatta a Vizslási Díszpolgári cím megalapítását. A kitüntetést évente egyszer adják majd át egy olyan falubeli, vagy ahhoz köthető személy számára, akinek Vizslás sokat köszönhet. A tervek szerint a díjazott az oklevél mellé egy helyi kézműves által készített emléktárgyat is átvehet majd.
Mivel a település nem bővelkedik egyesületekben, ezért a polgármester szorgalmazta egy faluszépítő,- egy polgárőr- és egy sportegyesület megalapítását. Ezekbe a szervezetekbe szeretné bevonni az falubelieket is, hogy azok a vizslási mindennapok aktív résztvevőivé váljanak. A minél közvetlenebb kapcsolattartás érdekében a képviselők kiválasztanak egy településrészt, ahol folyamatosan figyelik majd az ott élők igényeit és panaszait. A felmerülő problémákat jelzik a testület felé, ami megpróbálja majd azokat orvosolni.
Végül az ülésen elhangzott tartozásokkal és egyéb hiányosságokkal szembesülve a képviselők név szerinti szavazással egyhangúan felhatalmazták a polgármestert arra, hogy egy szakértő bevonásával elvégezze az önkormányzat pénzügyi átvilágítását.
Visszavezették a helyi iparűzési adót
Hat igen szavazattal és egy tartózkodással fogadta el a képviselő-testület a helyi adókról szóló javaslatot. Ennek értelmében visszavezetik a faluban a helyi iparűzési adót. A polgármester szerint ez egy olyan stabil bevételi forrást jelenthet az önkormányzatnak, amiből stabilizálni tudják a helyzetüket, rendezni tudják az adósságaikat, illetve tartalékokat tudnak képezni például fejlesztések megvalósításához. Vizslás székhellyel 89 cég van bejegyezve, amelyekből közel 30-nak a telephelye is a faluban van. Ezek közül van hat darab, aminek bevétele meghaladja az 500 millió forintot. A polgármester véleménye szerint a cégek a döntés miatt nem fogják elhagyni a települést, hiszen máshol ugyanúgy kellene adót fizetniük. Bevezették továbbá az építmény- és telekadót, amik kizárólag a vállalkozások nevén lévő ingatlanokra fognak vonatkozni. A magán személyeket nem érinti az új adók bevezetése.