2020.01.12. 06:45
Nem csak divatból érdemes felöltöztetnünk kutyánkat télen
Biztosan sokan találkoztak már olyan kutyatulajdonossal, aki ruhába öltöztetve sétáltatta kis kedvencét a hidegben. Vannak, akik ezt feleslegesnek gondolják, ellenben a szakértők szerint egészségügyi szempontból védelmet nyújthat egyes fajtáknak.
Bebugyolálva vannak teljes biztonságban. A téli öltözék megvédi a mínuszoktól szeretett kedvenceinket
Forrás: NMH
Fotó: L. B.
Napjainkban nem csak az állatkereskedésekben szerezheti be a kutyatulajdonos a házi kedvencének a megfelelő ruházatot, hiszen a legtöbb nagyáruházban és ruházati üzletben már külön részleg van fenntartva számukra. Mindenféle színben, mintázatban és méretben lehet kapni a kutyákra való béléses dzsekiket, esőkabátokat, mellényeket és pulóvereket, amik nem csak a gazdi szórakoztatását szolgálják.
– A téli időszakban elengedhetetlennek tartom, hogy védjük kedvenceinket az időjárás viszontagságaival szemben, hiszen sok kutya nem rendelkezik aljszőrzettel, ami óvná őket a hideg ellen – világított rá a bátonyterenyei kutyakozmetikus, Kohári Nikolett. Hozzátette: akárcsak mi, emberek, a kutyák is több okból kifolyólag viselhetnek ruházatot.
– Érdemes több szempontot is figyelembe venni, mielőtt ruhát választ a gazdi, hiszen nem minden kutyának van erre szüksége. A hideg éghajlatról származó fajtáknál nem okoz gondot némi zimankó, mint például a husky vagy a malamut, hiszen fedő- és aljszőrzetük is védi a hidegtől őket. De vegyük a törpespiccet, ami ellentmondásokat szülhet, ugyanis dupla szőrréteggel rendelkezik, mindazonáltal kisebb termetű és főleg lakásban tartott fajta – magyarázta a kutyakozmetikus.
Főképp a társasházi ebek, mint a francia buldog, a csivava, a yorkie és a mopsz méretüknél és kevesebb vagy nyírott bundájuknál fogva valószínűleg igénylik az kiegészítő védelmet. Ezeknek az állatoknak kevesebb hőt képes termelni a testük és megtartani. – Ruhavásárlás során a vízálló anyagból készült, belül bélelt, mosható darabokat részesítsük előnyben, ami jól takarja a hasi részt – hangsúlyozta Kohári Nikolett.
A kutyaruhák viselése mellett fontos kellék lehet még a téli sétához a négylábú tappancsait védő kutyacipő.
– Amikor hó és jégréteg fedi a járdákat, általában sóval hintik őket. Ezek a sókristályok felsérthetik és kimarhatják a mancsot, így fertőzés is kialakulhat, de vannak már kifejezetten erre a célra kifejlesztett mancsvédő krémek, amelyek vegyszermentesen ápolják a talppárnákat. Ha kutyánk nem viseli el magán a lábbelit, akkor próbáljuk elkerülni a sózott területeket, és otthon öblítsük le vízzel a mancsát – ismertette a kutyakozmetikus.
Dr. Görgey János balassagyarmati állatorvos egyetért abban, hogy extrém hideg időjárásban fontos szerepet játszhat a plusz védelem, főleg a rövid szőrű fajtáknál, de hozzátette, a kutyák természetes állapotukban nem hordanak ruhát.
– A panelban tartott négylábúak érzékenyebbek lehetnek a hirtelen hőingadozásra, valamint a kevés bundával megáldott fajták is fázhatnak. Amelyik hozzá van szokva a kinti léthez és nem fűtött lakásban tartott, az nyugodtan maradhat az udvaron, hiszen még enyhének mondható az idei telünk – körvonalazta az állatorvos.
Szükségük van a védelemre
Ha beköszönt a nagy hideg udvaron tartott kedvenceinkre, főképp a fiatal és az idős állatokra érdemes nagyobb figyelmet fordítani. Hiába, hogy a szabad levegőn tartott kutyák jobban viselik az időjárási változásokat, nekik is szükségük van az extra védelemre – hangsúlyozta dr. Görgey János állatorvos. Hozzátette: ha beköszöntenek a mínuszok, a pincébe, a kazánházba, a garázsba vagy az előszobába nyugodtan beengedhetjük őket. Emellett kiemelten fontos, hogy bőséges táplálékkal lássuk el házi kedvenceinket a téli időszakban. – Ilyenkor az állatoknak is több energiára van szükségük, hogy ne fázzanak. A hidegben ügyelni kell kinti fekhelyük szigetelésére is. A téliesített kutyaólat szél védett helyen jól ki kell bélelni pokrócokkal, rongyokkal, de ha van rá lehetőség, szélfogó függönyt is szerelhetünk az ajtajára.