2019.04.25. 17:18
Két nógrádi is küzd az országos diáktervező díjért
Második alkalommal adott otthont megyeszékhelyünk Az év Solid Edge diáktervezője című verseny döntőjének, amelyen két stromfeldes diák sikeréért is izgulhatnak oktatóik.
Fotó: Hüvösi Csaba
Országszerte négy szakgimnáziumból és négy szakirányú felsőoktatási intézetből érkezett nappali tagozatos diákok mérhették össze a 3D CAD – Computer-aided Design – tervezéssel kapcsolatos ismereteiket a Salgótarjáni Szakképzési Centrum (SSZC) Stromfeld Aurél Gépipari, Építőipari és Informatikai Szakgimnáziumában és Szakközépiskolájában tartott „ Az év Solid Edge diáktervezője” nevű versenyén. A tét nagy, hiszen a megmérettetés az értékes tárgyjutalmakon túl „Az év diáktervezője 2019” címért is folyt.
Gembiczki Ferenc, a SSZC kancellárja elmondta: tavaly hirdették meg először ezt a versenyt, majd a pozitív visszhangnak köszönhetően a szakképzési centrum és partner szervezete, egy gazdasági társaság a kezdeményezés folytatása mellett döntött.
– Az a célunk, hogy megmutassuk, Nógrád megyében is akad egy olyan technikum, amelyik fel tudja venni a versenyt az ország más területeinek felszereltebb szakiskoláival – hangsúlyozta Gembiczki Ferenc.
Baranyi Zoltán, a SSZC főigazgatója úgy fogalmazott, hogy ezen a versenyen a diákoknak olyan ismeretekről kellett számot adniuk, amelyet majd a mindennapi életük során is alkalmazni tudnak a munkahelyükön.
Ezt Gembiczki Ferenc is megerősítette, mondván: ezzel a kezdeményezéssel bebizonyíthatták, hogy piacképes szakmák oktatása folyik az intézményben.
Bozó János, a SSZC Stromfeld Aurél Gépipari, Építőipari és Informatikai Szakgimnáziumának és Szakközépiskolájának igazgatója kiemelte: különösen büszke rá, hogy az iskola két végzős növendékéért is izgulhatnak a döntőben.
– A diákok nem csupán a nyereményekért versenyeznek, hiszen ezzel fel tudják hívni tehetségükre a környékbeli cégek figyelmét is. Azt tapasztalom, hogy a különböző gyárak szinte sorban állnak a képzett fiatalokért és ezt a verseny csak segíti – tudatta Bozó János.
Krizsán Tamás, a partnerszervezet terméktámogató mérnökeként társaival felügyelte a verseny menetét. Mint mondta: a selejtezőknél jóval bonyolultabb feladatokat állítottak össze a résztvevők számára.
– Összesen nyolc feladatot kaptak a versenyzők. Felhívtuk rá a figyelmüket, hogy inkább rangsorolják a feladatokat aszerint, hogy melyeket tudják a képességeik alapján megoldani a megadott határidőn belül. Pont úgy, mint a való életben – fejtette ki Krizsán Tamás. A verseny eredményhirdetését pénteken tarják meg.
Önszorgalomból ismerkedik a mesterséggel
– Igazából nem CAD-CAM informatikusnak, hanem gépgyártás-technológiai technikusnak tanulok. Hivatalosan nincs is olyan óránk, amely ezzel a szakterülettel foglalkozik, de az egyik tanárunknak hála megismerkedhettünk a tervezés e formájával. Ezen kívül a nyári gyakorlatomon is találkoztam már vele, és annyira felkeltette az érdeklődésemet, hogy
elkezdtem önszorgalomból foglalkozni a megismerésével – mondta a házigazda intézmény egyik versenyzője, Pádár Márk: – A döntő feladatai elég nagy kihívást jelentenek a számomra, hiszen a Solid Edge gépészeti tervezőrendszernek ezt a formáját nem annyira ismerem. A technikum elvégzése után itt, Nógrádban a szakmámmal szeretném keresni a kenyerem, illetve a jövőbeni terveim között szerepel, hogy még alaposabb ismereteket gyűjtök ezzel a tervezővel kapcsolatban.
Maradna a szakmában és a megyében
– Informatikát tanultam itt a „GT”-ben, ahol már találkoztam ezzel a tervező rendszerrel. Jelenleg az iskola egyéves CAD-CAM informatika technikumi képzésének hallgatója vagyok, így rengeteg órám van, amelyeken a Solid Edge szoftverrel foglalkozunk. A feladatokat elég nehéznek találtam, de nagy segítséget jelentett, hogy az internet használatát megengedték a verseny alatt, hiszen ez a való életben is támogatást nyújt majd – mondta a tarjáni szakiskola másik versenyzője, Szabó Krisztián: – Nemrég részt vettem egy másik országos Solid Edge-versenyen is, ahol az első tíz között végeztem.
Sikerélményt jelent számomra, hogy úgy érzem a mostani döntő feladatait, amelyek témájukban nagyon hasonlítanak az előző megmérettetéshez, jobban sikerült teljesítenem. Ez azért is fontos nekem, mert ebben a szakmában szeretnék majd dolgozni, méghozzá lehetőség szerint a megyénk határain belül.