Szécsény

2019.04.20. 19:50

Élete értelme a másikkal való törődés

A szécsényi Ferences Betánia Idősek Otthona ferences nővérével, Magó Mária Terézzel hivatásról, az otthon életéről, a városról beszélgettünk.

Szenográdi Ferenc

Teréz nővér (jobbra) egy gondozottal az otthonban

– A családi neve után két utónév is szerepel, Mária Teréz, mindenki Teréznek hívja, honnan ered a Mária név?

– A szüleim Teréznek kereszteltek, ám a rend tagjainak Jézus édesanyja, Mária a példaképe, ezért mindenki felveszi a Mária nevet is.

Teréz nővér (jobbra) egy gondozottal az otthonban

– Milyen hatások érték a gyermekéveiben, hogy a szerzetesnővéri hivatást választotta?

– Tatán születtem, négygyermekes családban nőttem fel. Szüleim pedagógusok. A Jóistennek hálás vagyok, mert szerető családban élhettem. A szüleim jó példájából megtapasztaltam, milyen fontos, hogy segítsünk a rászoruló embereken. Számomra természetes volt, hogy az erőnkkel, tudásunkkal, amit Istentől kaptunk, segítsünk a másikon. Ez nem egy különleges, magasztos feladat, hozzátartozik az életünkhöz. Nem jártam egyházi iskolába, felénk nem nagyon voltak szerzetes nővérek, viszont vallásos családban nőttem fel. Középiskolásként gondolkodtam el ezen a hivatáson, amiben megtaláltam önmagam. Éreztem, a Jóisten felől egyfajta belső hívást, sugallatot, ami arra ösztönzött, hogy keressem a hozzá vezető utat, hogy segíthessek az embereken. A ferences szegénygondozó nővérek életében találtam meg a küldetésemet. Ez egy életforma, hivatás, a szerzetesség egész embert kíván.

– Érettségit követően azonnal a szerzetesi utat választotta?

– Még nem, de egyre inkább érlelődött bennem. Úgy éreztem, fiatal vagyok még a döntés meghozatalához. Ezért Budapesten gyógypedagógiai diplomát szereztem. Főiskolás éveim alatt sok mindent átgondoltam. Szüleim gyógypedagógusok, így gyakran találkoztam a nehéz sorsú emberekkel. Ez olyanfajta látásmódot adott, ami a főiskolán tovább erősítette bennem a végleges döntést. Az ember életének értéke nem attól függ, hogy milyen munkát végez, milyen teljesítményre képes. Életünk értelme az emberi lélekben gyökerezik. A szeretőképességünk, az egymás felé fordulás, a kapcsolattartás, másikkal való törődés jelenti az élet igazi értelmét. A diploma megszerzése után jelentkeztem az esztergomi ferences szegénygondozó nővérek közösségébe. Ott töltöttem az egyéves noviciátust. Ez azzal szembesíti a növendéket, hogy átgondolja döntését. Ezután 2010-ben tettem első fogadalmat. Szécsénybe kerültem, az idősek rendházába. Innen 2003-ban Siófokra helyeztek, ahol egy évig szolgáltam, kijártam az idős, magányosan élő emberekhez, részt vettem a házi gondozásukban. Jártam a betegekhez, akiknek lelki vigaszt nyújtottam. Esztergomban a ferences templomban 2014-ben tettem örök fogadalmat, ami a végleges elkötelezettséget jelenti. A fogadalomtétel nagyon szép, felemelő érzés volt a számomra.

– Az örökfogadalmat követően hová került dolgozni?

– Szécsénybe kaptam kinevezést. Itt a rendházban a Ferences Betánia Idősek Otthonában teljesítek szolgálatot, végzem a napi munkám, foglalkozom terápiás munkával, segítek az itt élő idős embereken, bekapcsolódok a különböző egyházi rendezvényekbe, a fiatalokkal való foglalkozásba. Amiben tudok, segítek.

– Szeretettel, törődéssel, nagy figyelemmel fordul az idősek felé…

– Valóban így van. Az a célunk, hogy az emberek ne szakadjanak el egymástól, hiszen idős korban gond lehet az elszigetelődés. Arra törekszünk, hogy a másokkal való kapcsolattartás megmaradjon. Minden embernek szüksége van erre. Emberi kapcsolatok nélkül meghal a lélek. Fontos, hogy az idős emberek, akik évtizedeken át becsülettel, tisztességesen dolgoztak, méltó körülmények között éljenek. Fontosnak tartom, hogy segítsünk nekik, látom, megtapasztalom, hogy mennyire örülnek, amikor a fiatalok bejönnek a házba és elbeszélgetnek velük.

– Mit jelent az ön számára Szécsény?

– Szécsény nagy ajándék a számomra, hálás vagyok a Jóistennek, hogy itt élhetek, a szécsényiek befogadtak, nem érzem kívülállónak magam. Az itt élő emberek közel állnak hozzám, sokat jelentenek számomra. Úgy látom, hogy a szécsényiek fontosnak tekintik az otthonunkat.

– Boldog ember?

– Igen az vagyok, a boldogság alapja mindaz, amit teszek, a Jóisten szolgálata, az idős emberekkel való törődés. Azt teszem, amire életem során készültem. Érzem, hogy szeretet vesz körül, a bennem lévő szeretetet meg tudom osztani másokkal. Ennél több nem is kell.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában