2019.03.09. 15:30
Országszerte támogatja a köznevelést az Én könyvtáram
Köznevelést támogató könyvtári szolgáltatásokat és a fejlesztett mintaprogramokat dolgoztak ki az Én könyvtáram című program keretében. Ennek részleteiről tanácskoztak hétfőn szakmai nap keretében Salgótarjánban.
Úton a cél felé: szeretnék, ha minél több fiatal forgatná a köteteket
Forrás: NMH
Fotó: Hegedűs Márk
Az egész napos rendezvény, amelynek tegnap Salgótarján, a Balassi Bálint Megyei Könyvtár adott otthont, a köznevelést támogató könyvtári szolgáltatásokat és a fejlesztett mintaprogramokat mutatta be. Ezzel szeretnék erősíteni a helyi együttműködéseket, illetve az információ- és tapasztalatcserét.
Molnár Éva, a Balassi Bálint Megyei Könyvtár igazgatója elmondta: eddig a projekt rendezvényein mintegy 2600 szakember vett részt, illetve 2100 diák kapcsolódott be a könyvtári mintaprogramokba és annak kipróbálásába. Ezenkívül pedig 440 szakember jutott új ismeretekhez.
Az eseményen Steigervald Krisztián generációkutató, a Z és alfa generáció. Kihívás a 21. század könyvtárában címmel tartott előadást. Ez a bemutató segít új megvilágításba helyezni és megérteni a legújabb generációk gondolkodásmódját.
Ezt követően a mintaprogramok működéséről tartott tájékoztatót dr. Hámoriné Váczy Zsuzsa, aki egyébként a Mintaprogram- fejlesztő Bizottság tagja. A 90 mintaprogram közül négyet mutattak be, ebből kettőt a program fejlesztői ismertettek. Márföldi István a Médiaműveltségi és médiatudatossági foglalkozás a könyvtárban projektet mutatta be, dr. Szabolcsiné Orosz Hajnalka pedig az Olvass Filuért! című programot.
Rajtuk kívül még ketten tartottak előadást, akik tesztelőként vettek részt a programban. Az egyikük Szűcs Margit volt, aki a Főiskolás leszek! programot mutatta be, a másik pedig Korcsok Norbert, aki a Régen volt! Hogy is volt? elnevezésű programról beszélt a közönségnek. A cél az volt, hogy elősegítsék, hogyan tudnák adaptálni az adott helyre az ország egy másik pontján fejlesztett mintaprogramot.
Könyvtárak segítik a fiatalokat
Az Én könyvtáram arra keresi a választ, hogy hogyan tudják a könyvtárak segíteni a fiatalokat abban, hogy helyt tudjanak állni a jövőben. A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár és partnerei között megvalósuló terv 2017-ben indult el. A fejlesztés irányai között megjelenik az olvasásfejlesztés támogatása, a digitális írástudás közvetítése, a könyvtárhasználat és információkeresés, valamint a szövegértés támogatása és fejlesztése.