2019.02.12. 19:50
Így készül az ország kedvence, a Nógrádi Ropi
Amikor ropiról esik szó, akkor mindenkinek azonnal a Nógrádi Ropogós jut az eszébe. E tradicionális és minőségi ropogtatnivaló évtizedekre visszanyúló ízvilágával máig országszerte generációk kedvence. Mi a titka a nógrádi finomságnak? A salgótarjáni üzemben lépésről lépésre pillantottunk be a ropikészítés múltjába és rejtelmébe.
Aligha akad olyan ember hazánkban, aki ne kóstolt volna már életében Nógrádi Ropogóst. A tradicionális csomagolás és a sós pálcikák utánozhatatlansága 1971 óta töretlen, ugyanis a Salgótarján és Vidéke ÁFÉSZ ekkor kezdte el gyártani ropiját valódi osztrák recept alapján.
– A 70-es években még az élelmiszer- és vegyi áru nagykereskedelmi vállalatok – füszértek – voltak a kizárólagos forgalmazói a terméknek, s már a kezdetekben nagy kereslet mutatkozott a sós finomságra. Az évek előrehaladtával a ropi egyre kedveltebbé vált, így 1982-ben már Karancslapujtőn is üzembe helyeztek egy osztrák ropigépet – mondta Turiné Bácskai Julianna salgótarjáni üzemvezető.
A rendszerváltás idején megszűntek a füszért-fiókok, s a változást nem minden ropigyártó cég élte túl. Nógrád megyében azonban a ropogós készítése ennek ellenére sem állt le, sőt a gyöngyösi gyár egyik gépével új üzemet nyitottak Karancsberényben, ahol később egy perecgyártó gépsort is beüzemeltek.
– Az Unió COOP Zrt. a Salgó Center COOP megvásárlásával 2014-ben felkarolta a márkát, ezzel tovább biztosítva a folyamatos működést. A megye három gyárában jelenleg öt ropi- és egy perecgép dolgozik szüntelen, hogy napról napra friss ropogóssal lássák el a piacot. A gépsorokat évekkel ezelőtt fel is újították, a cél a legyártott mennyiség növelése volt – ismertette a vezető.
Az üzemekben mintegy száz nő dolgozik, akik három műszakban készítik a magyarok kedvencét. A szorgos kezek tavaly mintegy 1000–1200 tonna ropogóst állítottak elő, azaz a vállalat hozzávetőleg 22 millió 400 ezer csomaggal látta el az élelmiszerüzleteket, büféket.
– A három helyszínen naponta közel 50 mázsa lisztet és 200 kilogramm sót használunk fel, de a jó tésztához elengedhetetlen hozzáadni a megfelelő arányú cukrot, margarint, és a tejben felfuttatott élesztőt is – mutatott az alapanyagokra a vezető, aki az 500 négyzetméteres gyárban kalauzolta hírlapunkat.
Mint mondta: a hozzávalók először a dagasztógépbe kerülnek, amellyel fordulónként 20 kilogrammnyi tésztát tudnak előállítani. Ezután a tésztát letakarva pihentetik, majd a ropi útja a közel 50 éves múlttal rendelkező gyártógépbe vezet. A szerkezet tovább gyúrja a tésztát, amit megfelelő hosszúságú és vastagságú pálcikákká formál. Innen a ropogós tovább utazik a kemencébe, ahol 220 Celsius-fokon öt perc alatt aranybarnára sül.
A ropik ezután a megfelelő csomagolásba kerülnek, amelyekre a lejárati időt is rányomdázzák. A Kiváló áruk fóruma díjjal többször is kitüntetett termék a gyártástól számított 120 napig őrzi meg szavatosságát, amiből naponta gépenként több mint háromszáz kartondoboznyit állítanak elő.
Turiné Bácskai Julianna szerint a Nógrádi Ropogós titka nem másban, mint az egyszerűségben keresendő, hiszen egy-egy pálcikát ropogtatva mindig visszaköszönnek a gyermekkor ízei…
Előtérben a hazai termékek
Az Unió Coop Zrt. az ország legnagyobb lefedettséggel rendelkező hazai élelmiszerlánca, mindannyiunk „jó szomszédja” – a COOP üzletlánc meghatározó tagjaként – elkötelezett a magyar kereskedelmi kultúra színvonalának fejlesztése mellett, a személyes eladás és a vásárlás kulturált körülményeinek biztosításával. Mára a tisztán magyar tulajdonú COOP Gazdasági Csoport forgalmát évről évre növelve a hazai piac egyik legnagyobb franchise-rendszerévé vált. A csoport tagjait tekintve közel 700 kis- és középvállalkozást számlál, a foglalkoztatottak száma több mint 30 ezer fő. Ezzel az ország egyik legnagyobb kistelepülési foglalkoztatója. A 465 bolttal induló üzletláncnak ma már több mint 2500 márkázott üzlete van, emellett további kétezret lát el áruval. Az ország szinte minden településén jelen van.