2018.04.13. 10:08
Hagyományok egy közösség nyomán
A jelenleg 24 főből álló Kontyvirág Táncegyüttes tizenkét évvel ezelőtt Taron alakult Berze Mariann ötlete nyomán.
A csapatnak máig fontos a hagyományok ápolása, ezért a vegyes táncanyag valamennyi sajátosságát magukénak érzik. Az együttes magját többnyire helyiek alkotják, de több településről is járnak táncosok a Kontyvirág próbáira. A 2006 óta elsajátított koreográfiák széles skálán mozognak: többek között Moldvától a Rábaközig terjedő, a palóc és a mátrai tájak énekes-táncos tradícióit is színpadra állították.
– A táncokat bemutattuk már többek között Ausztriában, a Felvidéken, Szerbiában, de számos környező ország és megye pódiumait bejártuk. Rendszeres résztvevői vagyunk a Muzsikál az erdő rendezvénysorozatnak – mondta Nagy Ádám, az együttes vezetője. A csapat tagjai a különféle fesztiválokon olykor kézműves-foglalkozásokat is tartanak.
– Valódi közösséggé kovácsolódtunk, szinte egy családként működünk, nagy hangsúlyt fektetünk a közös táncolásra, s örömteli az együtt töltött idő. Az összetartás a legfőbb erősségünk, ezért büszkén mondhatom: a Kontyvirág Táncegyüttes valóban egy nagybetűs Közösség – fogalmazott Nagy Ádám. A vezető szerint egy efféle biztos pontra a mai világban mindannyiunknak hatalmas szüksége van, ugyanis az ember egy közösségben nemcsak a barátait, de önmagát is megtalálhatja.
Nagy Ádám elmondta: Taron egy régi, felújítandó parasztház a tervek szerint tájházként fog működni. A megújult helyszín egyik részét pedig a Kontyvirág székhelyének alakítják ki, amelynek berendezését is a tagok ápolják majd. Az együttes nemrégiben új matyó koreográfiát tanult be, jelenleg pedig kalotaszegi, mérai és bukovinai székely táncanyagok elsajátításán dolgoznak.
Kiemelt fotó: Sok ország pódiumait bejárták már, Fotó: Csépe Attila