2018.03.07. 16:55
Gépkezelők is kellenének a fabrikett gyártásához
A településen már 2013 óta folyik fabrikettgyártás. A Start-munkaprogram által finanszírozott telep korszerű és gazdaságos fabrikettet állít elő. Az árut elsősorban a környező falvakban értékesítik.
A helyi önkormányzat tartja fenn a brikettgyártást.
– Az elmúlt években elértünk arra a szintre, hogy kisebb ráfordítással tökéletessé vált a brikettgyártás – mondta lapunk kérdésére Noskó Sándor, a falu polgármestere. – Elő tudjuk készíteni az alapanyagot, megvannak a szükséges gépeink, aprítékot is elő tudunk állítani. Az ünnepek után begyűjtöttük a településről a fenyőgallyakat, a kidobott karácsonyfákat. Mindent ledarálunk, majd tölgy- és bükkfafűrészporral megfelelő arányban keverve, jó minőségű brikettet gyártunk.
A préselt tüzelőanyag alapja többnyire barnaszén, fa, papír, szalma, kukoricaszár vagy esetleg valamilyen más biomassza. A brikett nem ég, hanem izzik. Közkedvelt, hiszen a fűtőértéke magasabb, mint a tűzifáé, mert alacsony a nedvességtartalma. Ráadásul amellett, hogy környezetbarát, még olcsó is, így sokan használják tüzelésre a hideg időszakban. A brikett gyártása általában 4-5 fázisban történik: előkészítés, áztatás, zúzás, préselés, szárítás, és végül a méretre vágás. A biomasszából készített tüzelőanyag is népszerű, hiszen a hamuja környezetbarát.
– A piacunk szépen alakul. Több helyen is hirdettük a brikettet, interneten és újságban is. Szerencsére egyre több helyről jelzik, hogy igény van rá. Pásztóra több családnak, Szurdokpüspökibe, Ludányhalásziba, a környező falvakba szállítunk, van, ahová raklappal. A saját közintézményeinket – a kultúrházat és a turistaszállót – is ezzel fűtjük. Jelenleg is lefoglaltak tizenöt mázsát, amelynek gyártását a napokban kezdjük – tette hozzá Noskó Sándor, aki azt is elmondta, hogy bár a telep folyamatosan fejlődik, a gépek szakszerű kezeléséhez szükséges munkaerő hiányzik.
– Nemrégen ruháztunk be egy szárítógépbe, amelyet összeszereltünk. Működik is, viszont gondot okoz, hogy nincs hozzáértő szakemberünk. A Start munkaprogram támogatásának köszönhetően megvalósult az épület, beszereztük a gépeket, amiket viszont nem lehet hosszú távon közmunkásokkal üzemeltetni.
Részben a koruk, másrészt eredeti szakmájuk miatt nem értenek hozzá. Ez jelenti a legnagyobb problémát, amelyet orvosolni kellene, hiszen a telep csak akkor lesz a jövőben továbbra is működőképes, ha ezt megoldjuk. A Start munkaprogram ebben az évben még tart, de azt, hogy jövőre mi lesz, még nem tudjuk pontosan. Sikerült viszont egy olyan kis üzemet létrehoznunk, ami három-négy fővel képes lesz önfenntartóan dolgozni, akár szociális szövetkezet formájában is – mondta a polgármester.
Hozzátette: volt már példa arra is, hogy szociális alapon kisegítették a termékekkel a falu néhány lakóját a téli időszakban.
Kiemelt fotó: Egyre szélesebb körben használja a lakosság a megújuló energiaforrást
Fotó: Niederland Dávid, Nógrád Megyei Hírlap