2017.09.28. 15:43
Sajtmustrára készültek
A KKASE-Sajtkészítők Egyesülete szeptember 29-e és október 1-je között ötödször rendezi meg a „Magyar Sajtmustra” elnevezésű eseményt a Fejér megyei Nagyegyházán. Ennek kapcsán a szervezet egész napos sajt-és tejtermék bírálati képzést tartott a hét elején Szentén, a Maszlik családi gazdaságban, a Középső-Cserhát szelíd lankáin, a Szente-patak völgyében.
Ínycsiklandozó tejtermékek a rendezvényen
Szente. A találkozót azért tartották, hogy a bírálók találkozhassanak egymással és közös erővel tovább tudják fejleszteni, képezni magukat. A versenyen résztvevő sajtkészítők közül is sokan jelen voltak az oktatáson, akik arról kaptak tájékoztatást, hogyan is értékelik majd termékeiket – mondta el lapunknak Michaletzky Anna,a KKASE-Sajtkészítők Egyesülete titkára, rendezvényszervezője. Hozzátette, a felkészítésre az ország minden tájáról érkeztek, amelyen mintegy harmincan vettek részt. Ez volt az első alkalom, amikor ilyen képzést szerveztek, azonbanmindezt szeretnék majd több napossá fejleszteni. A jelenlévők különféle előadásokat hallgathattak meg, majd a nap végén sajtkóstolóban is részük lehetett.
Dr. Kókai Zoltán, a Szent István Egyetem docense a sajtok érzékszervi bírálatáról tartott prezentációt. Kifejtette, ez egy olyan terület, amelyet mindenki ismer, hiszenamikor sajtot fogyasztunk érezzük annak illatát, izét, illetve állományát is. Az, hogy kinek melyik termék tetszik teljesen szubjektív, hiszen különbözünk egymástól.
Az előadás célja az volt, hogy amikor valaki produktumokat fejleszt, vagy azokat versenyezteti próbálja ezt a szubjektivitást a lehető legkisebb mértékre visszaszorítani. Igyekeztek olyan módszereket is átadni a közösségnek, amelyek segítségével megfelelő módon tudják összesíteni a végeredményeket. A másik kiemelkedő terület pedig a bírálók képességeinek felmérése volt. Mindenki másban jó, akad olyan, aki az ízeket érzi jobban, létezik olyan ember is, aki az illatokra érzékenyebb, vagy éppen a színeket látja nagyobb pontosággal.
Az egyetemi docens kitért arra is, hogy a sajt ezerarcú, Magyarországon is rengeteg található belőle. Éppen ezért nagyon fontos, hogy a bírálókat úgy készítsék fel, hogy megismerjék mindazokat a típusokat, amelyek egy-egy ilyen versenyen megjelennek, sőt még az ezen belüli sokféleséget is lássák.
Maszlik Zoltán, a KKASE-Sajtkészítők Egyesülete elnökségi tagja, családi gazdálkodó lapunknak örömmel mesélt arról, hogy mekkora megtiszteltetés számára, hogy ennek a rendezvénynek az ő birtokuk szolgált helyszínül. Úgy véli, fel kell vállalni ezeket az értékeket már csak azért is, hogy legyen egy kis húzóerő ebben az ágazatban. Kitért arra is, hogy a mezőgazdasági vállalkozásukat 1991-ben növénytermesztéssel kezdték, majd 1999-ben állattenyésztéssel bővítették ki.
A családi gazdaságon belül tehenészettel foglalkoznak, közel 350 hektár saját földdel rendelkeznek. Kilencven tehenet tartanak, az általuk termelt tejet pedig teljes mértékben feldolgozzák és piacra juttatják. Nem szállítanak tejiparnak, minden terméket – túró, vaj, tejföl, sajt, joghurt – saját kezűleg készítenek el. Éveken át a tejtermelés volt a fő profiljuk, majd 2007-ben elindították tejes autóikat, amellyel a környéken közvetlenül értékesítik produktumaikat. Legfontosabb céljuk, hogy a teljes termelési folyamatot kézben tartva „A földtől az asztalig” mindent előállítsanak.
Azon kérdésünkre, hogy miért döntöttek úgy, hogy ezzel szeretnének foglalkozni azt válaszolta: mezőgazdasági tanulmányokat folytatott, majd a termelőszövetkezetben dolgozott, amelynek megszűnése után sem tudott elszakadni a föld szagától. Mivel szereti az állatokat, a mezőgazdaságot, valamint a jó tejet, ezért úgy döntött tovább folytatja ezt a tevékenységet. Hosszú idők óta már nem úgy tekint minderre, mint munkára, hanem mint hobbira. Némely esetben szinte már-már szórakozásnak érzi.