2018.09.27. 14:57
Fekete lyukká változtat egy lakást az ÁVO
Az igaz történeten alapuló Foglyok az ötvenes évek elején játszódik Budapesten: egy család életébe két ÁVO-s alakjában betoppan a hatalom.
Az Oscar-díjas Mindenki rendezője, Deák Kristóf egész estés tévéfilmet forgat Szamosi Zsófiával, Fekete Ernővel és Sodró Elizával a főbb szerepekben. Az igaz történeten alapuló Foglyok az ötvenes évek elején játszódik Budapesten: egy család életébe két ÁVO-s alakjában betoppan a hatalom, és innentől kezdve nemcsak ők nem hagyhatják el a lakást, de minden érkező rokon és ismerős is fogságba esik. A film az alkotók szándéka szerint a korszak fojtogató, paranoid hangulatát groteszk humorral ötvözi. A forgatás augusztus végén kezdődött, egyik utolsó napjára az Origo stábja is kilátogatott.
Vaksötét fogad minket, ahogy belépünk a forgatás legfontosabb helyszínéül szolgáló gangos ház kapuján. A belső udvarban már jobban látni, viszont itt füstgép dolgozott. A helyszín olyan, mint valami dzsungel, a folyosókon kábelek tekergőznek, mintha indák között lépkednénk. Az éppen forgatott jelenetben Sodró Eliza karaktere, Sára lép be a lépcsőházba és felfelé tart, közben pedig odaköszön a házmesternek, aki a feleségével gyorsan ki is beszéli.
A sutyorgás nem hallatszik le hozzánk, így megkérdezzük Molnár Leventét, miről szólt a jelenet: karaktere, az igen hangzatosan Sajgó Rezső névre keresztelt házmester és felesége észrevették, hogy két ÁVO-s jelent meg a ház egyik lakásánál, ami így aztán
fekete lyukká változott.
Nyitva tartják a szemüket, és nem kerüli el a figyelmüket, hogy egy rokon tart a lakás felé.
Rezső karaktere Molnár Levente szerint
vérbeli házmester,
aki a jelenet végén a feleségét is leszólja, aki
nem mondhatja meg neki, hogy mit csináljon.
A Rokonok-ban, az Egynyári kaland-ban és a Tóth János-ban már szerepelt Sodró Eliza annyit árul el a karakteréről, hogy a fiatal nő tanársegédként dolgozik, a személyiségét illetően
jó megfigyelő,
És bár sok jelentős karakter van a filmben, a Sára nevű szereplő a főhős,
a néző az ő szemén keresztül éli meg a történteket.
Az ebédszünet utáni jelenetben Jászberényi Gábor ÁVO-ügynöke kíséri ki Barta Ágnes karakterét a lakásból a gangra.
Jászberényi szerint nem egyértelműen negatív figura a két ügynök, ők is emberek,
akik próbálják végezni a munkájukat a kor sajátosságából fakadó, csekély értelmű szabályok szerint, egy kegyetlen diktatúra végrehajtóiként.
A forgatásról azt mondta,
ijesztő megízlelni a hatalmat, amit az ÁVO képviselt. Amikor belépek egy jelenetbe, elég megjelennem, és a színészekben megfagy a vér. Ezek az emberek bármit megtehettek, élet és halál urai voltak. Megérkeznek, és az első perctől otthon vannak, úgy viselkednek, mintha a saját lakásukba lépnének be.
Kérdeztünk Deák Kristóftól is, akitől megtudtuk, hogy a film alapjául szolgáló megtörtént esetre egy történeti videotárban talált rá Vörös András forgatókönyvíró. A rendező elmondta, miért szeretett bele az igaz történetbe:
Markánsan különböző karaktereket zárunk össze ebben a lakásban, és nemcsak ami a személyiségüket illeti, mivel más-más társadalmi osztályt is képviselnek.
A film
oroszlánrésze egyetlen helyszínen játszódik, de bevállalósabb lesz egy átlagos tévéfilmnél. Nem párszereplős kamaradarab, hanem egy nagy társulati film, rengeteg jelenetben van több mint egy tucat színész.
A film humorának szerinte nagy hagyományai vannak a magyar filmtörténetben: olyan alkotások inspirálták, mint
a Tótékból készült Isten hozta, őrnagy úr!, A tanú, a Szamárköhögés, illetve a komorabb hangvételű filmek közül Az ötödik pecsét.
Szerinte groteszk humor nélkül nem is lehet beszélni egy ennyire abszurd korról:
Az emberek épphogy magukhoz tértek a II. világháború borzalmai után és próbáltak normális életet élni, ami sokszor (legalábbis látszatra) sikerült is. Csak közben élelmiszerhiány volt, totális paranoia, kollégák és szomszédok jelentették fel egymást semmiségekért és a hatalom minden indoklás nélkül elhurcolt embereket napi szinten.
A főbb szerepekben még Szamosi Zsófia, Fekete Ernő, Porogi Ádám, Lengyel Ferenc, Kardos Róbert, Soltész Bözse, Kertész Péter, Ambrus Asma, Csőre Gábor, Barta Ágnes és Vasvári Emese lesznek láthatóak. A Foglyok operatőre Gózon Francisco (Haggyállógva Vászka, Iszka utazása), látványtervezője Valcz Gábor (Moszkva tér, Félvilág, Lajkó: Cigány az űrben), jelmeztervezője Sinkovics Judit (Testről és lélekről, Kojot). A film vágója Csillag Mano, zeneszerzője Balázs Ádám, casting directora Steinhauser Andrea, hangmérnöke Péterffy Máté – ők négyen Deák Kristóf Mindenki című kisfilmjében is közreműködtek. A film gyártója a Filmfabriq, producerei Dreissiger László és Osváth Gábor. A Magyar Média Mecenatúra Fehér György-pályázatán nyert támogatást. A húsznapos forgatás szeptember 16-ig tartott. A bemutató 2019-ben lesz a Duna Televízió műsorán.
Borítókép és fotók: origo.hu