2019.02.21. 20:22
Kis zacskó sóval tegye el a téli cuccait
Elérkezett a nagy váltás ideje.
Forrás: Shutterstock
Amikor közeleg a tavasz, sok nő rémülten néz a gardróbszekrényébe, mert tudja: elérkezett a nagy váltás ideje. El kell pakolni a téli pulóvereket, kabátokat és előszedni a vékonyabb ruhákat. Hogyan csináljuk okosan?
1. Lépés: selejtezés
Vannak, akik rengeteg ruhát tudnak felhalmozni, aminek szinte a felét nem is hordják.
A ruhásszekrényben lévő készletük átlag tíz-húsz százalékát használják az emberek. Ezért is érdemes időtálló darabokat beszerezni, inkább egy jó minőségűt, mint sok rosszat, mert a sok holmi butaság – jelenti ki a Borsnak Herczeg Zoltán divattervező. Az egyik legpraktikusabb módszer az évszak végi selejtezéshez a háromzsákos.
Ez azt jelenti, hogy előszedünk három kukászsákot és szortírozunk. Az elsőbe kerülnek a mindenképpen kidobandó ruhák. Amit nem vettünk fel az elmúlt egy évben, annak – legyünk őszinték! – mennie kell. A második zsák az elajándékozható csoporté, a harmadik az adományoké. Ebbe olyan ruhák kerüljenek, amiket sem a családunk, sem az ismerőseink nem hordanának, de egy szegény család szívesen.
Tönkreteszi a kosz a csizmát
Nagyon fontos, hogy a cipőket, bakancsokat, csizmákat tisztítva tegyük el a dobozukba, mert károsíthatja az anyagot a hónapokig rajtuk álló kosz. Megtartják a formájukat, ha selyempapírral, papír zsebkendővel vagy vécépapírral béleljük ki. Hasznos lehet egy-egy félliteres palack is a csizma szárába. Érdemes szódabikarbónát is szórni a lábbelikbe, mert elveszi a kellemetlen szagokat.
2. Lépés: átválogatás
A selejtezés után megmaradt, és a következő őszig-télig elrakandó ruháinkat ezek után célszerű még egyszer átválogatni, összenézni a szetteket, hogy mik passzolnak egymáshoz, mit mivel lehet hordani.
A rendszerezettség nagyon fontos egy gardróbban. Ha évszakonként pakoljuk a ruháinkat, könnyen átláthatjuk és válogathatunk belőlük – erősíti meg a divattervező.
SÓ, BÓRAX, ECET, LEVENDULA
● Tegyünk minden tárolótáskába, dobozba, rekeszbe sót egy-egy kis zacskóban, aminek a tetején szúrjunk néhány apró lyukat! A só azért jó, mert magába szívja a felesleges nedvességet, így még nagyobb eséllyel akadályozhatjuk meg, hogy bepenészedjenek a tárolt holmik.
● A penész leghatékonyabb ellenszere a bórax. Oldjunk fel két pohár bóraxot két liter vízben, és áztassuk bele a ruháinkat!
● A legjobb szagtalanító a mosógépbe adagolt fél csésze ecet vagy szódabikarbóna. Nem károsítja a szövetet, és a mosógéprôl is leszedi a vízkövet.
● A molylepkék ellen a levendula az egyik leghatásosabb fegyver. Szárított formában, kis tasakban is a segítségünkre lesz.
3. Lépés: elpakolás
Csak tiszta, mosott ruhákat vonjunk ki hónapokra a forgalomból! Még az esetlegesen rajtuk maradt dezodor vagy parfüm is árthat nekik: kifakítja az anyagokat. Ne tegyük nejlonzacskóba, szatyorba a cuccokat, mert bepenészedhetnek, inkább karton- vagy műanyag dobozokban tároljuk! Mindenképpen olyan helyre pakoljuk a ruhákat, ahol nem érheti napfény, nedvesség vagy pára. Jó például a szekrény teteje vagy az ágy alja.
A kötött pulóvereket mindig fektetve, ne lógatva tároljuk, mert könnyen kinyúlnak és használhatatlanná válnak.
A kitisztított kabátokat is érdemes lógatva, védőfóliában tárolni. Ha erre nincs lehetőségünk, akkor se hajtogatva, hanem hengerelve tegyük be őket – például – az ágy alá. Nagyon praktikus a vákuumos védőfólia, amivel hatásosan óvhatjuk kabátjainkat a portól és egyéb szennyeződésektől.