Ha odafigyelünk, nem esik bajunk

2018.08.09. 20:24

A Balaton messze az ország legbiztonságosabb természetes vize

A vízi rendőrök idén 147 kivonulással 294 ember éltét mentették meg, a fulladások száma pedig harmadára csökkent tavalyhoz képest.

Balatonfüred, 2018. június 1. Fürdõzõk a Balatonban Balatonfürednél a meteorológia nyár elsõ napján, 2018. június 1-jén. MTI Fotó: Mohai Balázs

Horváth László, a Balatoni Vízi Rendészeti Rendőrkapitányság vezetője csütörtökön Fonyódon kifejtette, a Balaton az ország fürdőzésre alkalmas természetes vizeinek több mint felét teszi ki, a fulladásoknak viszont csak a tizede történt a tóban idén. Augusztus 8-áig öten fulladtak a Balatonba. Egyikük ittas volt, a többiek valamilyen betegség, rosszullét, öngyilkossági szándék miatt haltak meg.

A kapitány elmondta: rengetegen, nyaranta naponta 250-300 ezren fürdenek a Balatonban.

Beszámolója szerint tavaly augusztus 8-áig 124 kivonulással 326 ember életét mentették meg a vízi rendőrök, idén 147 kivonulással 290 emberen segítettek. Tavaly 15-en fulladtak vízbe augusztus 8-áig, idén öten, köszönhetően egyebek között a tavasszal indult, Mentőöv nevű felvilágosító programnak.

Elmondta: a biztonságra a rendőrség 27 és a szerződött partnerek 13 hajója ügyel.

A biztonság másik két pillére a strandi vízi mentés a Magyar Vöröskereszt elsősegélypontjaival kiegészülve, valamint a viharjelzés, amely az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzésein alapul – tette hozzá Horváth László.

Mivel a felmérések szerint az emberek fele nem, vagy rosszul ismeri a viharjelzések jelentését, a rendőrkapitány felhívta figyelmet arra, hogy

első fokú viharjelzés esetén percenként 45-ször villan fel a sárga fény,

ilyenkor a parttól mindenhol csak 500 méterre szabad eltávolodni.

A másodfokú jelzés komolyabb viharra figyelmeztet. Ilyenkor a lámpák 90-szer villannak percenként, és tilos a vízbe menni – tette hozzá.

Szólt arról is, hogy az elmúlt hetekben kifejezetten sokszor kellett a parton, vagy a vízben szem elől tévesztett gyerekeket megkeresniük; ez minden esetben sikerült.

Vigyázzon mindenki jobban az idősekre és a gyerekekre, betartva azt a szabályt, miszerint hat éven aluli, illetve úszni nem tudó 12 éven aluli gyerek csak felnőtt közvetlen felügyeletével fürödhet! – mondta Horváth László.

Baj esetén az általános, 112-es segélyhívó számot, illetve a balatoni vízi rendészet közvetlen számát, a 1817-et kell hívni.

Borítókép: Fürdőzők a Balatonban Balatonfürednél a meteorológia nyár első napján, 2018. június 1-jén.

Forrás: MTI / Mohai Balázs

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!