Lehet akár

2021.02.11. 06:00

Ismeretlen bolygó keringhet egy Földhöz közeli csillag körül

Legfrissebb kutatási eredményeit nemzetközi szakemberekből álló kutatócsoport ismertette a Nature Communications című folyóiratban.

Forrás: Shutterstock

Fotó: Shutterstock

A kutatók a Naphoz legközelebbi csillagrendszer egyik tagja, az Alfa Centauri A csillag közelében észleltek

egy fényes foltot, amelyre egyelőre csak bolygójelöltként hivatkoznak

– írja a The Guardian.

„Észleltünk valamit. De ez lehet akár műszerhiba, vagy egy bolygó, vagy aszteroidák, vagy por” – mondta Pete Klupar, a Jurij Milner orosz milliárdos nevéhez kötődő Breakthrough Initiatives projekt vezető mérnöke.

A csillagászok az Európai Déli Obszervatórium (ESO) Chilében működő, úgynevezett Nagyon Nagy Teleszkópjának (VLT) segítségével vizsgálták az Alfa Centauri A csillag környékét, bolygók után kutatva.

A szakemberek munkáját a teleszkóp új koronográfja segítette, amely kitakarva az Alfa Centauri fényét, megkönnyíti a keringő bolygók észlelését.

A csillagászok a 2019 májusában és júniusában végzett megfigyelések alkalmával észlelték a fényes foltot, amelyre nem találtak magyarázatot.

Amennyiben a további megfigyelések megerősítik a felfedezést, akkor

ez lesz az első alkalom, hogy a kutatóknak sikerült közvetlenül lencsevégre kapniuk egy exobolygót egy közeli csillag körül.

„Sokak szerint ilyen csillagrendszerekben nem alakulhatnak ki bolygók, ez az egyik oka annak, hogy óvatosak vagyunk a bolygó kifejezés használatával. De ha tényleg egy planétával van dolgunk, akkor az nagyjából akkora lehet, mint a Neptunusz.” – jegyezte meg Klupar.

A bolygó a csillag lakható övezetébe esne, ami azt jelenti, hogy a planéta felszínének egy részén a víz állandóan folyékony állapotban van, valamint, hogy

a bolygó nagyjából egy évtized alatt kerüli meg csillagját.

Borítóképünk illusztráció

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!