békülékeny hangulat

2018.05.09. 17:13

Amerikai foglyokkal térhet haza észak-koreai látogatásáról Pompeo

Phenjan jóindulata jeleként adja át a három férfit az Egyesült Államoknak, amely a gesztus ellenére sem oldja fel a szankciókat.

Pompeo kedden érkezett – előre be nem jelentett látogatásra – Phenjanba, hogy egyeztessen a Donald Trump és Kim Dzsong Un észak-koreai vezető várható csúcstalálkozójának részleteiről. A felek a többi között az esemény időpontját is meghatározzák. A helyszínben Trump szerint már korábban megegyeztek. Trump legkésőbb június elején találkozik Kimmel, akivel a többi között az észak-koreai nukleáris programról és Koreai-félsziget atommentesítéséről tárgyal majd. Trump az iráni atomalku bejelentésekor, kedden délután közölte a látogatás tényét, mikor Pompeo már úton volt Észak-Koreába, de újságírói kérdésre sem fejtette ki, hogy várható-e a foglyok szabadon bocsátása. „Nemsokára meglátjuk” – fogalmazott.

Az amerikai diplomácia vezetője észak-koreai útjával kapcsolatban azt közölte: Washington elkötelezett amellett, hogy a Koreai-félsziget békéje érdekében együttműködjön Észak-Koreával. Az Egyesült Államok és Észak-Korea évtizedekig ellenfelek voltak, de jelenleg bíznak abban, hogy megoldást találnak a konfliktusra, eltávolítják a fenyegetéseket a világra, és Észak-Koreát olyan lehetőségekkel látják el, amelyet az ázsiai ország népe teljes mértékben megérdemel – fogalmazott.

Pompeo bár emlékeztette házigazdáit, hogy a megbékülés felé vezető út még kihívásokkal teli, de Phenjan remek partner volt eddig abban, hogy Trumpnak és Kimnek sikeres legyen a csúcstalálkozója.

A Washington Post amerikai lap jelentése szerint Kim Dzsong Un korábban leszögezte, hogy nagy elvárásai vannak Washingtonnal szemben a Koreai-félsziget békéjének megteremtésében. Az észak-koreai vezető hozzátette: Phenjan a jövőben az ország gazdaságának fejlesztésére fog összpontosítani, a békülékeny hangulat pedig nem az országot sújtó szankciók eredménye.

Pompeo korábban azt mondta: nagyszerű gesztus lenne, ha Phenjan átadná a három koreai-amerikai állampolgárt, akiknek szabadon engedését már 17 hónapja sürgetik. Médiaértesülések szerint Kim Hak Songot, Tony Kimet és Kim Dong Chult április elején átszállították egy phenjani szállodába a munkatáborból.

Donald Trump később egy Twitter-üzenetben már azt közölte, hogy Pompeo úton van haza az Egyesült Államokba a három amerikai fogollyal. Egy másik üzenetben hozzátette: helyi idő szerint délután 2 órakor száll le Pompeo gépe a Maryland állambeli Andrews Air Force Base katonai légi támaszponton. „Ott leszek, hogy találkozzak velük. Nagyon izgatott vagyok!” – üzente.

Az egyik szabadon bocsátott amerikai fogoly, Tony Kim családja közleményben köszönte meg Donald Trumpnak, hogy elérte mindhárom fogoly szabadon bocsátását.

A három, koreai származású amerikai férfi egyikét, Kim Dong Chul lelkipásztort 2015-ben tartóztatták le és ítélték tízévi kényszermunkára állítólagos kémkedés vádjával. A másik két amerikait, Kim Hak Song keresztény misszionáriust, aki kísérleti farmot szeretett volna beindítani a phenjani műegyetemen, és Tony Kimet, aki szintén a phenjani műegyetemen dolgozott, tavaly ítélték börtönbüntetésre „ellenséges cselekedetekkel” és „kémkedéssel” vádolva meg őket.

Az Egyesült Államokban a várható csúcstalálkozó előtt, Phenjan részéről megnyilvánuló jóakarat jeleként tekintenek a három amerikai állampolgár szabadon bocsátására. A Fehér Ház közleményben erősítette meg ezt. James Mattis védelmi miniszter Washingtonban – a szabadon bocsátás híre után – egy szenátusi bizottsági meghallgatáson közölte: van ok az optimizmusra, hogy az amerikai-észak-koreai csúcstalálkozó gyümölcsöző lesz.

Mike Pence amerikai alelnök ugyanakkor közleményben szögezte le: Washington mindaddig fenntartja a nyomást Észak-Koreára, amíg a Koreai-félsziget teljes atomfegyver-mentesítése be nem fejeződik.

Mike Pompeo külügyminiszter a repülőgépen vele utazó újságíróknak megismételte, hogy Washington addig nem oldja fel a szankciókat, amíg Phenjan véglegesen fel nem számolja nukleáris és rakétaprogramját.

Nem a három amerikai fogoly az elsők, akik Trump elnöksége alatt hazatérhetnek az Egyesült Államokba. A phenjani vezetés 17 hónap fogva tartás után tavaly nyáron átadta az amerikaiaknak Otto Warmbier 22 éves egyetemi hallgatót. A fiatalt kómában szállították haza, és napokkal később meghalt. Warmbier halála tovább élezte a feszültséget Washington és Phenjan között.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában