EU-csúcs

2017.10.20. 17:06

Orbán Viktor: bizonyos ügyekben aggasztó az álláspontok különbözősége Brüsszellel

Ezt Orbán Viktor közölte pénteken az uniós vezetők brüsszeli csúcstalálkozója után. A magyar miniszterelnök szerint ennek dacára van rá esély, hogy javuljon az együttműködés a felek között. Arról is beszélt, hogy az EP megkezdte a Soros-terv végrehajtását.

Brüsszel, 2017. október 19. A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közzétett képen Orbán Viktor miniszterelnök érkezik az Európai Tanács ülésére Brüsszelben 2017. október 19-én. Jobbra Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóirodát vezetõ helyettes államtitkár. MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Szecsõdi Balázs

Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Szecsődi Balázs

Nem túlzás azt mondani, hogy az Európai Parlament megkezdte a Soros-terv végrehajtását azzal a jelentéssel, amelyet a képviselő-testület belügyi, állampolgári és igazságügyi szakbizottsága (LIBE) fogadott el az uniós menekültügyi eljárásokat szabályozó dublini rendszer reformjáról – közölte Orbán Viktor miniszterelnök pénteken az uniós vezetők brüsszeli csúcstalálkozója után.

„Nem kevesebb van a puskacsőben, mint az a golyóbis, amely szerint ezentúl létrejönne Európában egy állandó, kötelező és felső határ nélküli szétosztási mechanizmus, vagyis egy kötelező betelepítési kvóta”

- nyilatkozott Orbán Viktor a közmédiának.

A jelentés nem a mostani helyzet kezeléséről, hanem a jövőről szól, és negligálja azt a veszélyt, hogy kapcsolat áll fenn a migráció, illetve a terrorizmus és a közbiztonság romlása között, továbbá el is venne jogköröket a tagállamoktól – tette hozzá.

„Igaz, hogy kötésig állunk a küzdelemben, hogy megvédjük nemzeti szuverenitásunknak ezt a szeletét, de eddig ez sikerült, hiszen ez idáig a mi döntésünk volt, hogy ki tartózkodhat Magyarország területén, azonban az Európai Parlament most minden korábbinál erősebb támadást indított a szuverenitásunk ellen”

- fogalmazott a kormányfő.

Kijelentette, jól jönne ilyenkor a nemzeti egység, de ez nincs meg, mert az „ellenzéki pártok Brüsszelnek a kötelező kvótára épülő bevándorláspolitikáját támogatják”.

Orbán Viktor felháborítónak nevezte, hogy a kérdéses javaslat kidolgozásában is vett részt magyar ellenzéki politikus, és hangsúlyozta, hogy „kevés alávalóbb dolgot” ismer annál, mint ha valaki a „magyar nemzeti érdekekkel szemben dolgozik Brüsszelben menekültügyben”.

„Amíg ez a kormány van, és ennek a kormánynak az élén én állok, addig semmilyen betelepítés meg kvóta sem lesz Magyarországon”

- szögezte le a miniszterelnök, hozzátéve, hogy kemény és elhúzódó vitákra kell számítani, ezért „jól fel kell kötni a nadrágot”.

Orbán Viktor beszélt a „példa nélküli” szerdai esti munkavacsoráról is, amelyre Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke hívta a visegrádi országok – Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia – kormányfőit. Mint mondta, bizonyos ügyekben „aggasztó, szinte reménytelen” az álláspontok különbözősége a két oldal között, és nem is annyira politikai, inkább kulturális gyökerű nézetkülönbségekről van szó, ahogyan Európa jelenét és jövőjét, például a migráció kérdését látják.

„Mindennek ellenére a találkozó eredményes volt, hiszen számos félreértést tisztáztunk, el tudtuk mondani Juncker úrnak, hogy több tiszteletet szeretnénk kapni a közép-európai államok polgárainak, közöttük a magyaroknak is”

- hangsúlyozta Orbán Viktor, aki szerint van esély az együttműködés javulására a felek között. Kijelentette továbbá: fel kell ismerni, hogy ma Közép-Európa a legsikeresebb térsége az EU-nak.

Orbán Viktor végezetül azon véleményének is hangot adott, hogy fontos lenne felgyorsítani a csatlakozási tárgyalásokat Montenegróval és Szerbiával, hogy a két ország, de különösen az utóbbi minél hamarabb tagja lehessen az Európai Uniónak. Ez stabilizálná az EU helyzetét a balkáni régióban – tette hozzá a kormányfő.

Emellett közölte, az állam- és kormányfők ülésén a török helyzet is napirendre került, és hangsúlyozta: „a Balkán nélkül nem lehet értelmezni Törökországot”.

Borítókép:Orbán Viktor miniszterelnök érkezik az Európai Tanács ülésére Brüsszelben 2017. október 19-én.

MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Szecsődi Balázs

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában