2024.10.06. 05:00
Csúnyán megbüntethetik, ha téli gumi nélkül vág neki ezeknek a helyeknek
Egyes európai országokban súlyos bírságot szabnak ki arra az autósra, aki nem tartja be az abroncsokra vonatkozó szabályokat.
Forrás: Shutterstock
Téli időjárási viszonyok esetén sok országban kötelező a téli gumi, a hólánc vagy a négyévszakos gumi. Ezek megléte nagyon fontos, ha el akarjuk kerülni a súlyos pénzbünetéseket. Mutatjuk, milyen követelményeket kell betartani az európai országokban,és hogy mire kell figyelniük a járművezetőknek.
Téligumi-szabályok
Németországban új törvény szabályozza, hogy mely gumiabroncsok alkalmasak télre. Eszerint 2024. október 1-jétől már csak a „hópelyhes hegy” szimbólummal ellátott téli és négyévszakos gumiabroncsok használata engedélyezett.
A minimális profilmélység törvényileg 1,6 milliméter, de az ADAC német autóklub szerint a 4 milliméternél kisebb futófelületű téli gumik már nem jók. A csak M+S jelzéssel (hópehely nélkül) ellátott gumiabroncsok téli útviszonyok között már nem használhatók.
Aki téli körülmények között nyári gumival közlekedik, és megállítja a rendőrség, annak 60 eurós bírságot kell fizetnie.
Azoknak a sofőröknek, akik nyári gumival közlekednek és akadályoznak másokat – például ha a forgalomban rekednek – 80 euróra kell számítaniuk. Baleset esetén 120 eurós pénzbírsággal kell számolni, de más országokban sokkal magasabbak is lehetnek a bírságok.
Rossz útviszonyok esetén
A legtöbb európai ország törvényben rögzítette a téli gumiabroncsokra vonatkozó előírásokat: Németországon kívül például Finnországban, Luxemburgban, Norvégiában, Ausztriában, Romániában, Szlovákiában és a Cseh Köztársaságban is.
- Finnországban még egy pontos időtartam is meg van határozva, téli gumikat kell használni november 1-től március 31-ig, ha az időjárás vagy az útviszonyok megkívánják. A minimális futófelület-mélység 3 milliméter.
- Ausztriában is van egy meghatározott időszak, amely alatt az időjárási viszonyoktól függően téli gumival kell felszerelni a járműveket: november 1-től április 15-ig.
A szabálysértések 35 eurós pénzbírsággal járhatnak, ha a többi közlekedőt veszélyezteti valaki, akár 5000 eurós büntetést is kiszabhatnak rá!
- Bulgária, Észtország, Horvátország, Lettország, Litvánia és Svédország pontosan meghatározott naptári időszakra tette kötelezővé a téli gumik használatát, ez általában november vagy december környékén kezdődik, és márciusban vagy áprilisban ér véget.
- Franciaországban november 1. és a következő év március 31. között kötelező a téli gumi a hegyvidéki régiókban.
- Bizonyos olaszországi és spanyolországi utakon a téli gumik használata (egyes esetekben hólánc) szintén kötelező.
Az Európai Fogyasztói Központ (EVZ) azt tanácsolja az utazóknak, hogy az érintett területre behajtás előtt konzultáljanak az illetékes közúti közlekedési hivatallal.
Bár a megfelelő táblák ezt – általában a hegyvidéki régiókban – jelzik, az Aosta-völgyben és az olaszországi Brenner autópályán szezonálisan érvényes a téli felszerelési követelmény: az Aosta-völgyben október 15- től téli vagy négyévszakos gumikkal kell közlekedni, vagy hóláncot kell tartani az autóban. A dél-tiroli Brenner autópályán (A22, Affi-ig) ugyanez november 15-től április 15-ig érvényes.
Hol nem kötelező?
A téli vagy négyévszakos gumiabroncsok Belgiumban, Dániában, Hollandiában, Lengyelországban és Svájcban csak ajánlottak, tehát nem kötelező. Svájcban viszont pénzbírságot szabhatnak ki, ha a nem megfelelő gumiabroncsok miatt a közlekedésben fennakadások lépnek fel. Bizonyos útvonalakon hóláncra is szükség lehet, ezt a megfelelő helyeken táblák jelzik.
Dániában, Nagy-Britanniában, Lengyelországban és Belgiumban téli gumi helyett hólánc is használható a kerekeken. Ez azonban csak akkor érvényes, ha az utat teljesen vagy majdnem teljesen hó vagy jég borítja.
Mire figyeljünk még?
Fontos, hogy az autóvezetők mindig ellenőrizzék a gumiabroncsok profilmélységét:
ennek egyes országokban minimum három milliméteresnek kell lennie, míg például Csehországban, Ausztriában és Horvátországban a minimum négy milliméter szükséges.
A téli abroncsok vagy a négyévszakos gumik nem csak a saját biztonságunk miatt fontosak: rossz útviszonyok mellett is jobb tapadást biztosítanak az úton. A megfelelő gumiabroncsok a balesetek utáni biztosítási kárrendezésnél is fontos szerepet játszanak - írja a Reisereporter német portálra hivatkozva cikkében a Travelo.
Krimi
- Nézd! Csodát tettek az állatvédők a csöngei horrortanya egyik mentettjével
- Három magyar szörnyethalt Ausztriában, fának csapódott az autójuk
- Felfoghatatlan körülmények között szenvedtek az állatok a csapodi és a csöngei szaporítótelepeken
- Forró leves borult egy óvodás kislányra, súlyosan megégett
- Hátborzongató, mit művelt Budapesten egy férfi a szőke külföldi lánnyal