2019.05.06. 06:52
Hetven évvel ezelőtt jött létre a mai megyei könyvtár elődje
2018-ban a jelenlegi épülete átadásának 30. évfordulójáról emlékezhetett meg a Balassi Bálint Megyei Könyvtár, az idén pedig maga az intézmény érkezett el megalapításának hét évtizedes mérföldkövéhez. Ez utóbbi alkalomból Molnár Éva igazgatót a Szerdatársaság Irodalmi Kávéház látta vendégül.
A könyvtár sokszínű tevékenységét Molnár Éva (balra) mutatta be, az irodalmi műsorban P. Kerner Edit és Sándor Zoltán előadóművészek működtek közre, Beküldött fotó
Az emberiség történetében nagy lépést jelentett amikor a szóbeli kommunikáció mellé kitaláltatott az írásbeliség, s felmerült a sokszorosítás igénye is. A másolt kódexeket, tekercseket a 15. század közepén felváltotta a könyvnyomtatás, amelyet Johannes Gutenberg német ötvösmester felfedezéseként tartanak nyilván. S az így született kiadványok világszerte elképesztő példányszámokat produkáltak. Gyűjtésükre, tárolásukra, hozzáférhetőségük biztosítására jött létre a könyvtár, mint speciális intézmény.
Molnár Éva igazgató gondolatait stílusosan irodalom foglalta keretbe. P. Kerner Edit és Sándor Zoltán előadóművész, a Zenthe Ferenc Színház két tagja a témához illő prózai műveket választottak a program elejére, illetve végére. Bevezetésként P. Kerner Edit Molnár Ferenc antikváriumi életképének egy szellemes részletét tolmácsolta s ugyancsak részleteket mondott el befejezésként Márai Sándor Gondolatok a könyvtárban című írásából Sándor Zoltán. Ugyanő teljes terjedelmében elmondta viszont Pilinszky János A könyvek könyve című, a szentírásról, a Bibliáról szóló prózáját.
Salgótarjánban az egykori Vadász vendéglőben 1949-ben alakult meg a Nógrád-Hont Vármegyei Körzeti Könyvtár, amely 1952-ben lett megyei könyvtár. Balassi Bálint nevét 1959-ben vehették fel. 1966-ban a József Attila Művelődési Központ déli szárnyába, majd azt is kinőve 1988-ban a Kassai sorra, a mai épületébe költözhetett a könyvtár, amely nemcsak korszerű tudásbázis, hanem egyike a megyeszékhely jeles kulturális, szellemi műhelyeinek. Ezt Molnár Éva gondolatai is igazolták.
Az igazgató – aki több mint egy évtizede áll a városi önkormányzat által működtetett könyvtár élén – miután címszavakban ismertette életútját, a könyvtárhoz való vonzódása kialakulását – mindenekelőtt azokról a kihívásokról szólt, amelyeknek egyrészt a társadalmi változásokhoz, az internet és a digitális technika rohamos térhódításához, másrészt a különböző korosztályok igényeihez, a helyi szervezeti sajátosságokhoz igazodva kellett és kell megfelelniük.
A városban a peremkerületi, a megyében pedig a települési könyvtárakat is ellátnak. Évenként visszatérő programjaik (költészet napja, ünnepi könyvhét, őszi könyvnapok) mellett rendszeresnek tekinthető közművelődési tevékenységük, kiállítási kínálatuk is, amelyeket más intézményekkel, civil szervezetekkel jól együttműködve realizálnak. Megtisztelő számukra, hogy kiadói az immár 65 éves Palócföld című folyóiratnak és ezáltal is részesei az értékőrzés és -teremtés folyamatának.