2019.03.07. 07:13
Újabb várak regényét írta meg a bányamérnök
A nógrádi megyeszékhelyen 1940-ben született, már régen Budapesten élő Füst Antal bányamérnök, címzetes egyetemi tanár – sok száz szakmai tanulmány, publikáció megjelentetését követően – éppen tíz évvel ezelőtt, nyugállományba vonulását követően kezdett el szépírással foglalkozni.
Tanulságos olvasmány
Forrás: N.M.H.
Fotó: Hegedűs Márk
Úgy vélte, hogy akkor jár el hazaszerető, jó lokálpatrióta módjára, ha szülőföldje, Nógrád és környéke várainak krónikáját kutatja, dolgozza fel történelmi tényekből kiindulva, de fiktív meseszövéssel párosítva. Elhatározása olyannyira komolynak és termékenynek bizonyult, hogy a minap a Zagyvaforrás Egyesület és a szerző közös kiadásában immár a huszonharmadik kötet látott napvilágot Kékkő várának regénye – Sztrahora várának meséje címmel. Füst Antal nem véletlenül kapta meg 2016-ban a IV. Palóc Világtalálkozón a Szeder Fábián-díjat és az is sokat mond, hogy immár többedik könyvéhez írt előszót Skuczi Nándor, a Nógrád Megyei Önkormányzat Közgyűlésének elnöke.
Új kötete – mint a címéből is tetszik – valójában két regényt tartalmaz. Az első, a magyar–szlovák határ túloldalán lévő, Kékkőről szóló – többek között – Balassi Bálint miatt is fontos. A második pedig a mai Nógrádsipek vagy Hollókő közelében feltételezett Sztrahova – mondákkal, regékkel teli – titkait kívánja megosztani az olvasókkal, igazolva Mikszáth Kálmán igazát a jó palócok és a tót atyafiak ezredéves együttéléséről.