Egy élet múlhat rajta!

2018.10.11. 11:22

Rossz vicc: szórakozott a tűzoltókkal a felelőtlen telefonbetyár

Mátraverebélybe riasztotta a tűzoltókat egy illető a napokban, arról tett bejelentést: ég a háza. A bátonyterenyei hivatásos tűzoltók értek ki elsőként a helyszínre, de ott tüzet, füstöt, vagy bármiféle, lángokra utaló nyomot nem találtak.

Palchuber Kinga

Munkában a salgótarjáni tűzoltók

Forrás: NMH

Fotó: Hűvösi Csaba

A telefonbetyár súlyos büntetésre számíthat, amiért szándékosan megtévesztő jelzést adott le a segélyhívó központba. A bejelentés miatt riasztott bátonyterenyei hivatásos tűzoltók szűk nyolc perc alatt meg is érkeztek a helyszínre, míg további húsz percet vett igénybe a terület körbevizsgálása és újabb több mint tíz perc után érkeztek vissza állomáshelyükre a félrevezetett szakemberek...

Pénzbüntetés jár a tréfálkozónak

Angyal Eszter felhívta a figyelmet: mielőtt bárki felhívná szórakozásból a segélyhívó telefonszámokat, gondoljon arra, hogy az ezzel járó büntetési tételen túl embertársai életét is felelőtlenül kockáztatja. A hamis bejelentést tevőt ötezertől akár százötvenezer forintig terjedő összegű bírsággal sújthatja a hatóság, emellett a tűzvédelmi törvény értelmében köteles a tűzoltással, műszaki mentéssel és ezek jelzésével kapcsolatosan keletkezett költségek megtérítésére is a szándékos megtévesztő jelzés leadója.

– Ez azt jelenti, hogy a működési területük ellentétes irányába eső településeken a mentő-tűzvédelmi feladatokat csak az így fellépő minimum plusz nyolcperces időtartam után tudták volna teljesíteni a felelőtlenül tett álbejelentés miatt – mondta el a Nógrád Megyei Hírlapnak Angyal Eszter, a Nógrád Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője.

Hozzátette: emellett riasztották a salgótarjáni egységet is a káresethez, azonban a bátonyterenyei tűzoltók felderítését követően az egységet félútról visszafordították.

– Ez pedig a salgótarjáni hivatásos tűzoltó-parancsnokság elsődleges működési területén történő esetleges valós káreset során ugyancsak rendkívül nehezítő körülmény lett volna. A valótlan bejelentést tevő tehát nemcsak a bátonyterenyei katasztrófavédelmi őrs, hanem a salgótarjáni hivatásos tűzoltó-parancsnokság működési területén élőket is veszélyeztette. S csak a szerencsén múlt, hogy ezzel a vonulással egy időben nem történt valós vész az illetékességi területeken – hangsúlyozta a szóvivő. A szándékosan megtévesztő jelzések szabálysértésnek minősülnek és jelentős anyagi kiadást vonnak maguk után.

Munkában a salgótarjáni tűzoltók, Fotó: Hüvösi Csaba/Nógrád Megyei Hírlap

– Egyrészt a komoly összegű vonulási költséggel rendelkező tűzoltójárműveket ilyen esetben fölöslegesen veszik használatba, másrészt pedig elvonják a hivatásos egységet egy olyan esetleges eseménytől, amely valóban azonnali tűzoltói beavatkozást igényelne, s valakinek a túlélést jelentené – hívta fel a figyelmet. Egy szándékosan megtévesztő bejelentés miatti vonulás ugyanis nem másodperceket, hanem akár fél óra hátrányt is jelenthet a lánglovagoknak.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!