2024.08.08. 19:55
Száztíz éve született a salgótarjáni „bokszpápa”
1914. augusztus 8-án született Pintér János, aki aktív sportolói pályafutását követően szervezte a salgótarjáni sportéletet, számtalan tanítványa ért el nemzetközi sikert is. A város bokszpápájára sokan emlékeznek.
Száztíz évvel ezelőtt Jászladányban látta meg a napvilágot, tizenhárman voltak testvérek. Mint Kukely Mihály és Szabó János „Fent és lent…” című könyvében olvashatjuk, Pintérék 1928-ban költöztek Zagyvapálfalvára, édesapja itt volt molnár. Testvérei közül többen birkóztak. Néha velük edzett, de vékonydongájú sráckánt a vívókhoz szívesebben járt. János a boksszal a polgári iskolában ismerkedett meg, és a leventefoglalkozásokon is volt alkalma gyakorolni. Kezdetben Furmann Gyula, majd a zagyvai Fülöp Béla, az SSE-nél pedig vitéz Temesváry Trenka Antal foglalkozott vele.
A leventéktől 1934 körül került az acélárugyárba. Mint ökölvívót, ismertsége folytán alkalmazták. Hengerészként dolgozhatott. Jobban keresett, mint eredeti szakmájában, cipészként.
1936-ban országos leventebajnokságot nyert. Az edzői vizsgát 1943-ban tette le a Testnevelési Főiskolán. A háború után Szabó Jánossal együtt szervezte újjá a városban a sportágat, kezdetben az SSE-nél (az I. osztályú csb-ig küzdötte föl magát a gárda), majd 1950-től az SBTC újonnan alakult szakosztályánál foglalkozott a fiatalokkal. A lengyelországi Łódźban tartott nemzetközi versenyen ő volt a magyar utánpótlás-válogatott szövetségi kapitánya.
Munkája eredményeként többen is eljutottak a különböző szintű válogatottakba, és az országos bajnokságok is elképzelhetetlenek voltak tanítványai nélkül. Többek között az olimpiát is megjárt Botos András–Farkas Sándor duó, Bibók Miklós, Kára István, Szerémi Andor, Hranek Sándor és Botos Tibor is a tanítványa volt.
A technikai képzettsége mellett rendkívüli módon tudta fanatizálni a versenyzőit. Az volt az elve, hogy csak tökéletesen felkészített bokszolót engedett a kötelek közé lépni. A Magyar Ökölvívó Szövetség megbízásából hat éven keresztül volt a bányászválogatott edzője a hatvanas években, és egy időben rábízták a szakszervezeti válogatott vezetését is. Több fővárosi klub is hívta, de mindig hű maradt a nógrádi megyeszékhelyhez. Mint társadalmi edző, háromszor kapta meg a Magyar Ökölvívó Szövetségtől az ország legjobb ifjúsági nevelője elismerő oklevelet és jó pár tornáról hozta el a legeredményesebb edzőnek járó elismerést.
– Voltak nagy és szép élményeim addig is, amíg bokszoltam, de a legszebbeket azok az egyszerű, jószellemű, a csapatért ízig-vérig küzdő gyerekeim nyújtották életemben, akik rendre megfogadták a tanácsaimat s a többi, későbbi edzőjeikét is. Ők igazán naggyá válhattak – nyilatkozta egyszer egy újságcikkben.
- Mindig változtak az idők s az emberek. Ki ezért, ki azért orrolt meg. Nem törődtem velük. A véleményem mindig, mindenütt megmondtam becsületesen minden kor minden vezetőjének, akár az ökölvívással, akár az élet más dolgaival kapcsolatban.
Bő negyven éven át dolgozott az acélgyár gyors-hideghengerművében. 2005 decemberében, 91 évesen hunyt el.