2020.06.25. 13:39
Jó a jóga, leküzdhető vele az ember sok gondja-baja
A nemzetközi jóganap célja, hogy felhívja az emberek figyelmét a tudatosan egészséges életmódra. A hozzáértők szerint rendszeres jógázással az ember felülkerekedhet a nehézségeken, s valamennyi gyengeségével is leszámolhat.
Néhány évvel ezelőtt az Egyesült Nemzetek Szervezete június 21-ét nemzetközi jóganappá nyilvánította, amikor is szerte a világon a jóga kerül a figyelem fókuszába.
Béresné Rubint Anna Mária a jógatradíciók egyik Nógrád megyei követője szerint nem lehet véletlen, hogy a jóga napját éppen a nyári napforduló idejére tűzték ki. – Ekkor fényünnep van. A közös jógázással pedig az emberek még inkább felerősíthetik a béke, az öröm és a szeretet rezgéseit. Ezzel a Földet és az emberiséget is pozitív védőenergia veszi körbe – mondta.
Hozzátette: a jóga ma már Európa-szerte nagy népszerűségnek örvend, a legtöbben elsősorban az ászanákkal – különféle testhelyzetekkel, testtartásokkal – azonosítják. Mögötte azonban sokkal mélyebb filozófiai háttér, tradíció, tudomány és személyiségfejlesztő rendszer húzódik meg.
– Az emberi testben különböző blokkok találhatók, s amikor a gyakorlatokat végezzük, akkor tudattalanul is kioldódnak bennünk ezek a gátak. Az ászanákat tudatos légzéssel kötjük össze, így az idegrendszer is pihen, és javul a keringés. A jógázó a fizikai és a mentális fájdalmaktól is megszabadulhat – emelte ki a jóga követője.
A rendszeres jógázás által képessé válunk a bajokra másképpen tekinteni, de segít felülkerekedni a nehézségeken is. A jógára ma már sokan sportként tekintenek, számos irányzata alakult ki az elmúlt évtizedekben. Az egyik legismertebb forma a hatha jóga, amely már nevében is magában hordoz egy kettősséget. A Nap (ha) a férfias energiát, a mozgást, a teremtő erőt, míg a Hold (tha) a nőiességet, a befelé fordulást, a befogadást, az elfogadást szimbolizálja. A jóga ezeket köti össze. Anna Mária azt vallja, hogy az ember bármelyiket választhatja, mindegyiknek megvan a maga létjogosultsága az útkeresés folyamatában, s mindegyik segíthet rátalálni önmagunkra.
A jógakövető elmondta: évekkel ezelőtt, mielőtt még mélyebben beleásta magát a jógába, hosszú hónapokon át idegzsábával küzdött a lapockájánál, ami a gyakorlás hatására teljesen megszűnt. Ez új célt adott a lelkesedésének. Gyakorlás közben is sokszor tapasztalja, hogy egy-egy vendége zaklatottsága vagy testi fájdalma is megszűnik a közös mozgás után.
Nagy előnye továbbá a jógának, hogy egyebek mellett vigyáz az ízületekre, átmozgatja a belső szerveket, hat a hormonrendszerre, kiegyenesíti a gerincet, javítja a tartást és erősíti az immunrendszert. – Az órákon mindig elmondom a résztvevőknek, hogy figyeljenek a testükre, a testérzetekre. Ne a gyakorlatok hibátlanságára fókuszáljunk, hanem türelemmel keressük meg azokat a pontokat egy-egy pozíción belül, amelyekben jól érezzük magunkat, aztán majd erősödik a testünk napról napra. A jóga nem erőszakos, szeretettel fordít önmagunk irányába – hangsúlyozta Anna Mária.
A jóga mindenkié: korosztálytól és alkattól függetlenül érdemes kipróbálni, ugyanis az egészségre és a tudatra gyakorolt pozitív hatása sokak szerint vitathatatlan.
Rendszeresen gyakorol a tarjáni színésznő
Bozó Andrea, mint a jóga magyarországi márkanagykövete vasárnap online vezette be a mozgásforma világába az idei nap iránt érdeklődőket. A salgótarjáni Zenthe Ferenc Színház Jászai Mari-díjas színésznője rendszeresen jógázik, s esküszik annak pozitív hatására. A művésznő 2005-ben az egri Eszterházy Károly Főiskola angol szakán szerzett diplomát, majd 2014-ben egy jógaoktatói képesítéssel gazdagodott. Egy lapunknak adott korábbi interjújában a karanténban töltött időszakról is nyilatkozott. Mint elárulta: a járványhelyzetben is a reggeleket speciális jóga légzőgyakorlatokkal kezdte, napközben jógázott egy órát, este pedig meditált. Ez sokat segített neki abban, hogy fizikailag és lelkileg is karbantartsa magát, s hogy legyen hite a jövőre nézve.