2023.07.22. 17:20
Fráter Erzsébetre és Madách Imrére emlékeztek Csécsén
Fráter Erzsébetre és Madách Imrére emlékeztek szombaton Csécsén, a programsorozatot koszorúzás és irodalmi előadás is színesítette.
Megkoszorúzták Fráter Erzsébet emléktábláját is
Forrás: Nool
Fotó: Hüvösi Csaba
Fráter Erzsébet emlékére, valamint Madách Imre bicentenáriumára rendezett ünnepséget szombaton Csécse önkormányzata. A jeles esemény több helyszínt is érintett. A programok a Fráter Erzsébet Általános Iskolában kezdődtek, ahol délelőtt ebédre invitálták az érdeklődőket, majd egy órával később a köszöntőbeszédek hangzottak el.
Barna István, a település polgármestere köszöntőjében visszaidézte, hogy éppen pár napja volt egy éve annak, hogy Csécsén átadták a Fráter Erzsébet Emlékházat, mellyel egy régóta dédelgetett álmot valósítottak meg. Mint mondta: Fráter Erzsikéről – ahogyan a településen hívták őt – többek között egy iskolát, és egy utcát is elneveztek a községben, utóbbit Madách Imréről is. Ezzel jelezve, hogy mindeketten meghatározó alakjai voltak Nógrád vármegyének. Hozzátette: bízik benne, hogy nem csak a jelenkor, hanem a jövő nemzedéke is gondozni fogja emléküket.
Skuczi Nándor, a Nógrád Vármegyei Közgyűlés elnöke beszédében hangsúlyozta: nagy ünnep a helyiek életében, amikor Csécse szülöttéről, Fráter Erzsébetről emlékezhetnek meg. Azonban Madách Imréről is szólni kell, aki Nógrád vármegye szülötte volt, és az egész országnak maradandót alkotott.
– Köszönöm az itt élőknek, hogy ápolják és éltetik a Fráter család hagyatékát, emlékét. A vármegyei önkormányzat mindig elkötelezett lesz abban, hogy szűkebb hazánk jelentős személyeinek kultuszát megőrizze, természeti örökségünket pedig tovább éltesse – emelte ki Skuczi Nándor.
Megkoszorúzták az emlékművet
A beszédek után a megjelentek elhelyezték koszorúikat és virágaikat Fráter Erzsébet emléktáblájánál, majd átvonulnak a helyi templomba, ahol Gergely István, Csécse történetének kutatója tartott előadást. A megemlékezés ezt követően kulturális műsorral folytatódott a Fráter Erzsébetről elnevezett faluházban. Az egybegyűltek előbb a Kéknefelejcs Népdalkör dalcsokrát, majd Lánczi Imréné versszavalatát hallgathatták meg, végül pedig egy időkapszulát is elhelyeztek a helyszínen a szervezők. Az ünnepség a csécsei művelődési házban zárult, ahol Praznovszky Mihály irodalomtörténész tartott előadást. A délutánt a Négy Arc Színház bemutatója és a helyi általános iskolások, a népdalkör, illetve az irodalmi művészeti csoport közös műsora is színesítette.