Hagyomány

2023.01.28. 13:44

Vetélkedőn elevenedett meg a palóc kultúra a karancssági iskolában

A palóc hagyományok, a helyi kultúra megismertetése és megőrzése a célja annak a vetélkedőnek, amit már negyedik alkalommal rendeztek meg a Karancssági I. István Általános Iskolában a napokban.

G.E.

Többféle feladat várt a fiatalokra

Forrás: Nool

Fotó: H.Cs.

A helyi és a cigány kultúra megőrzését, a kompetenciafejlesztést és a felzárkóztatást is szívügyének tekinti a karancssági általános iskola pedagógusainak közössége. Mindezen célok eléréséért a közelmúltban egyesület is alakult Doja néven, a szó cigánytündért jelent. Az intézmény tanárai immár negyedik alkalommal rendeztek jó hangulatú vetélkedőt minap, amelyre a hagyományoknak megfelelően negyediktől a nyolcadik osztályosokig jelentkezhettek a diákokból alakult csapatok. Hat csapat, közel 40 tanulója mérte össze a palóc hagyományokról szerzett tudását. 

A palóc hagyományokat kellett jól ismerni
A palóc hagyományokat kellett jól ismerni
Fotós: H.Cs. / Forrás: Nool

–Az interaktív verseny mindig más téma köré szerveződik, de alapvetően a helyi kultúra és hagyományok felelevenítésére helyezzük a hangsúlyt. Idén a népzene, a palóc gasztronómia és a népi játékok kerültek középpontba – fogalmazott Farkas Márta, a program ötletgazdája. Mint mondta, jótékony adományokból egy raktárnyi viselet gyűlt össze az iskolában, amit erre az alkalomra is szívesen öltöttek magukra a gyerekek és a pedagógusok egyaránt. 

A megmérettetésre, Varga János történelemtanár, Farkas Sándor testnevelő és Tőzsér Péter igazgatóhelyettes, népművelő készítette fel a diákokat. Csonka Fruzsina, az iskola egykori tanulója is segítette a rendezvény lebonyolítását. Ahogy a községben működő civil szervezetek és egyesületek is. A Karancssági Bárka Karitasz csoport egy hagyományos palóc ételt, krumplilaskát készített a versenyre. 

– Adományozóinknak köszönhetően a programról senki sem távozott üres kézzel, az első három helyezett csapat pedig tortát kapott – fejtette ki Berki Gabriella, az iskola igazgatója. 

– Ez a játékos vetélkedő jó alkalom arra, hogy a helyi kultúrára, a hagyományok felidézésére, megőrzésére hívjuk fel tanulóink figyelmét. Büszke vagyok a diákjainkra és az itt dolgozó pedagógusokra is, akik nagy hangsúlyt fektetnek a gyerekek felkészítésére, a tehetséggondozásra. Ennek is köszönhető, hogy végzőseink megállják a helyüket, bárhol is tanulnak tovább – tette hozzá.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában