Múlt

2022.11.17. 08:14

Asztalosmester mentette meg Madách Imre írószekrényét, amin egykor csesztvei otthonában dolgozott

Már csak bő két hónap választ el bennünket a világ egyik legismertebb drámaköltőjének kerek ünnepétől. Madách Imre születésének kétszázadik évfordulójára készülődve laptársunk, a Szon.hu, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei hírportál érdekes adalékkal szolgált múltidéző rovatában.

H. H.

Egy éppen negyven esztendővel ezelőtti cikkre hívták fel a figyelmet északkelet-magyarországi kollégáink. Az 1982. november 14-én készült írás arról tájékoztat, hogy egy nyíregyházi asztalosmester három hónapon keresztül javította Madách Imre írószekrényét.

A történet hátterét megvilágítva kiderült, hogy Kovacsics Gyulát még 1931-ben ajánlották be a nyírbogáti kastély akkori tulajdonosának, Bogáty József földbirtokosnak, akinek felesége Madách Gabriella a néhai neves irodalmár családjához tartozott, és örökségként féltve őrizte a házában ezt a míves írószekrényt, ami viszont egyre kevéssé bírta az idők próbáját, így kérték fel a mestert, hogy javítsa ki a pompás bútort. Lényegében a hiányzó réz – és csontberakásokat kellett pótolnia.

Három hónapig dolgozott rajta

Az 1982-ben már nyugdíjas asztalos az őt felkereső újságírónak elmondta, hogy három hónapig dolgozott a szekrényen. Trombitarézből és szarvasmarha csontból készítette el a hiányzó díszítéseket, a földbirtokos felesége pedig gyakran megtekintette, hogyan halad a fontos munkával. Ilyenkor az asszony eléggé megnyílt, és szívesen mesélt felmenője sok gonddal teli magánéletéről. Amikor pedig Madách Gabriella megtudta, hogy a szakember maga is olvasta Az ember tragédiáját, a fizetségen és a napi ellátáson kívül megengedte, hogy munka után beüljön a kastély könyvtárszobájába, és hallgassa a rádiót is – közölte a portál.

Kovacsics Gyulának köszönhető, hogy a Madách-írószekrény ma a nyírbátori Báthori István Múzeum gyűjteményének értékes műtárgya. A második világháborút követő államosítások során ugyanis a régi bútorokat kiszórták a kastélyból, ahol a nyírbogáti termelőszövetkezet előbb terményraktárt alakított ki, később ide került a falu iskolája. A mester azonban lerajzolta az általa javított értékes bútort, amit bemutatott Szalontai Barnabásnak, a nyírbátori múzeum akkori igazgatójának, aki a rajz segítségével a kocsiszínből, a fészerből darabonként szedte össze a szekrényt, majd az asztalos útmutatásai alapján állították azt helyre, amelyen állítólag a Tragédia örökbecsű sorainak megalkotásakor csesztvei vagy alsósztregovai otthonában Madách Imre dolgozott.

Madách Imre írószekrénye a nyírbátori múzeumban

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában