2019.03.17. 11:20
Agócs József fotói bemutatják a fényképezés történelmi szakaszait is
Többszörös kerek évforduló jegyében nyílt meg a minap a József Attila Művelődési Központban, a Salgótarjáni Fotógalériában Agócs József helyi fotóművész tárlata, amely az első – tehát az 501. – a januári félezredik kiállítás óta. Az alkotó a közelmúltban töltötte be a 70. életévét, hatvan éve kapta első fényképezőgépét – egy Útitársat –, és tíz esztendeje tagja a fotóklubnak.
Agócs József
Forrás: NOOL
Fotó: Bakos László
A megjelenteket Homoga József, a Nógrád Megyei Fotóklub Egyesület elnöke köszöntötte. A figyelem ezúttal értelemszerűen a klubtársra koncentrálódott. Agócs József gépészmérnök, műszaki doktor gyermekkorában ismerkedett meg a fényképezéssel, a gyöngyösi középiskolai és a gödöllői egyetemi tanulmányai idején komolyabban is foglalkozott ezzel a művészeti ággal, klubokat alapított, fotórovatot vezetett. Később a családdal és a munkahelyekkel járt elfoglaltságok miatt csökkent ez irányú aktivitása. Annál inkább kiteljesedett az elmúlt évtizedben, azaz nyugállományba vonulását követően.
Ezt igazolja, hogy több mint egy tucatnyi országban fogadták el és állították ki képeit, s számos rangos díjjal, címmel is elismerték alkotásait. Felvételt nyert a Magyar Fotóművész Szövetségbe, tagja lett a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete fotóművészeti tagozatának, s pályázata méltónak bizonyult az AFIAP (Nemzetközi Fotóművészei Szövetség) művésze minősítésre is.
Jelenlegi tárlata a Visszatekintés címet viseli, s keresztmetszetet nyújt munkásságának legjavából. S ezáltal sokféle megközelítésben tárja a közönség elé a világ csodáit, az élményszerű képi üzeneteket. A kiállítás másik sajátossága, hogy mintegy végigjárja a fényképezés történelmi szakaszait, az alkotói folyamat lépcsőfokait az ötven évvel ezelőtt készült fekete-fehér, úgymond analóg fotóktól a legmodernebb, az elektronikus és számítógépes technika közvetítésével született művekig.
Az utóbbiakat nemcsak a színek teszik változatossá, hanem a műfajok és a témák is. Láthatók bel- és külföldi – minthogy Agócs József sokat utazik Európában és távolabb egyaránt – természetfotók, portrék, dokumentumfelvételek, a táncművészet és a női test esztétikáját megjelenítő fényképek. Sőt, festményeket is kiállít. Az viszont nem meglepő, hogy a megnyitón három digiporámát is bemutatott. A program emelkedett hangulatához Frideczky Katalin zongoraművész közreműködése is hozzájárult.
Művésztárs tartotta a megnyitót
A tárlat mottóját a meghívón Agócs József Ernst Haas huszadik századi osztrák fotóművésztől származtatja: „…a fényképezőgép egyáltalán nem számít. Mindegyik rögzíteni tudja, amit látsz. De előbb látnod kell.” Ehhez pedig – mint Orbán György grafikusművész is kiemelte megnyitóbeszédében – jó szem, kompozíciós készség, a képkivágás tudatos képessége szükségeltetik. S ezek mindegyikével rendelkezik Agócs József – állapította meg a művésztárs.