23 órája
Díjazták a szociális dolgozókat Salgótarjánban – ők a kitüntetettek
A szociális munka napja alkalmából rendeztek ünnepséget minap a salgótarjáni József Attila Művelődési Központban. A Salgótarján és Térsége Egészségügyi-Szociális Központja (ESZK) által alapított „Szociális Munkáért” elismerést is átadták az eseményen.
Kreicsi Bálint polgármester köszöntőjében arról beszélt, hogy a szociális dolgozók előítélet nélkül látják el az emberi testbe zárt magányt, az elszigeteltséget, a betegséget vagy épp a függőséget, egyben tisztelettel gondozzák és segítik a rájuk bízottakat. Mint kiemelte, a szociális ágazatban dolgozók nem csak a rászorulóknak segítenek, de a hozzátartozóknak is, így tágabb értelemben a városnak és környező falvaknak is.
– Szociális munkásnak lenni nem csupán egy foglalkozás, az Önök munkája a legmagasztosabb emberi értékről szól: támaszt nyújtani azoknak, akik elbizonytalanodnak, támogatást adni azoknak, akik elvesztek, reményt hozni oda, ahol talán már nem is maradt – fogalmazott Kreicsi Bálint.
Egymást is segítik a szociális dolgozók
Fényszarusy Zsuzsanna, az ESZK igazgatója úgy fogalmazott: a szociális munka napja azokról szól, akik az év többi napján a legelesettebbekért, a legkiszolgáltatottabbakért és a legnagyobb szükségben szenvedőkért dolgoznak. Mint ismertette, hazánkban az emberek egyharmada küzd különféle problémákkal, melyeket a szociális ágazatban dolgozók sokszor egy jó szóval, egy mosollyal, egy simogatással kezelnek.
Fényszarusy Zsuzsanna többek között arról is beszélt: az ESZK szolgáltatásait 39 telephelyen nyújtják, az ellátottak számára 28 helyiségük áll nyitva. A Salgótarjáni járás 29 településének több mint 58 ezer fős lakossága tartozik hozzájuk, a legtöbb szolgáltatásuk Salgótarjánhoz köthető.
A feladatellátásban jelenleg 250 fő vesz részt, közülük 213 fő a szociális ellátórendszerben dolgozik, 12 önálló szakmai egységben vagy intézményegységben. Tevékenységük folyamatosan, évről évre bővül, 2024 márciusától intézményük keretein belül működik a Forgách-telepi Közösségi Ház, immár harmadik éve pedig krízisautó szolgálatot is működtetnek a hajléktalanellátás részeként, együttműködve a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Diszpécserszolgálatával.
Az ESZK igazgatója az elmúlt év történéseit is felidézte, mely kapcsán többek között elmondta: 2023-ban két nyertes pályázatuk is volt, melyek megvalósítása idén fejeződik be. A támogatószolgálat számára gépjárművet szereztek be, a Családok Átmeneti Otthona részére pedig külső férőhelyeket alakítanak ki az Acélgyári úton. Hozzátette, hogy a Zagyvapálfalván épülő, 28 férőhelyes Gyöngyvirág Bölcsőde működtetése is az ő feladatuk lesz.
Fényszarusy Zsuzsanna hangsúlyozta: intézményükben nem csak a klienseket támogatják, de egymást is, hiszen mindannyian tudják, milyen nehézségekkel kell szembenézni munkatársaiknak nap mint nap, ismerik egymás küzdelmeit. Az itt kialakított közösség az együttérzésen és a kölcsönös támogatáson alapul.
Hárman vehettek át elismerést
- Az ünnepségen hárman vehették át a „Szociális Munkáért” elismerést. Köztük van Szukán Csabáné, aki 2006. december végétől dolgozik az intézményél, és 2010 óta vezeti a Családok Átmeneti Otthonát. Kedves, barátságos, de határozott személyiségével segíti a gyakran szinte magoldhatatlan helyzetbe került családokat, akik mindig számíthatnak rá. Nagy tapasztalattal és kiváló problémamegoldó képességgel rendelkezik, szorgalmával és hivatástudatával kivívta az ellátottak és kollégái tiszteletét.
- „Szociális Munkáért” elismerésben részesült Béres Zsuzsanna, aki 2011-ben kezdett el dolgozni a hajléktalan ellátásban, szociális gondozóként a Női Átmeneti Szállón. Főiskolai diplomája megszerzése óta szociális- és mentálhigiénés munkatársként tevékenykedik, de a pályázatok írásából és megvalósításából is folyamatosan kiveszi részét, ezzel is segítve az ellátottak életét, mindennapjait. Adományok gyűjtésében és elosztásában ugyancsak aktívan részt vesz, akár a szabadidejében is.
- „Szociális Munkáért” díjjal ismerték el Simonné Nagy Erikát is, aki 2016-tól a házi segítségnyújtásban tevékenykedett Cereden, míg 2019-ben a helyi Idősek Otthonának gondozója lett. Munkájában kitartó, a szociális szakma iránt elhivatott, jó kommunikációs képességű szakember. Kollégái és a gondozottak is bármikor számíthatnak rá. Szakmai ismereteit folyamatosan bővíti, hogy munkáját még hatékonyabban tudja végezni. Munkáját hivatásnak tekinti, melyre jellemző a feltétel nélküli elfogadás, empátia, alázat, az idősek mindenek felett álló érdekeinek képviselete.