2024.11.12. 16:50
Nőalakok tágra nyílt szeme mesél a salgótarjáni művész életéről
Női kör címmel nyílt kedden kiállítás a salgótarjáni egészségügyi középiskolában. A tárlaton Oláh Jolán festményeit láthatják az érdeklődők. Az alkotásokon ábrázolt nőalakok tágra nyílt tekintetében tárul fel a salgótarjáni festőművész lelki világa.
Az öröm, a gyász, a küzdelem, a magány, a hit és a családi kötelékek témái elevenednek meg a képeken, amelyeken keresztül az alkotó, Oláh Jolán a női élet szövetébe enged betekintést. A salgótarjáni művész festményeiből nyílt kiállítás kedden délelőtt a Semmelweis Egyetem Kanizsai Dorottya Egészségügyi Szakgimnáziuma és Szakközépiskolájában.
Szülőhelyén állították ki Oláh Jolán festményeit
– Nagy élmény, hogy Oláh Jolán festményeit szülőhelyén mutathatjuk be – fogalmazott a megnyitón Czímer Dalma, a Romano Kher Budapesti Roma Művelődési Ház gyűjteménykezelője. – Képei a női lét kihívásairól, gyönyörűségeiről, az összetartozás és a magány közötti feszültségről szólnak. A tágra nyílt tekintetű alakok a szemlélőre szegezik figyelmüket és viszonozzák a néző kíváncsi tekintetét. Ezek a meleg tekintetek határozzák meg az alkotó sajátos képi világát.
Mint mondta, a közösségben való élet, legyen az családi, szomszédsági, vagy falusi kötelék, egy ma már csak felidézhető társadalmat és egy egészen más ritmusú életet körvonalaznak.
Oláh Jolán nem részesült formális oktatásban. Írni, olvasni férjétől, illetve gyermekeitől tanult. A képi ábrázolásban, a vizuális alkotásban találta meg a saját kifejezőeszközét. Képekben meséli el életének történetét, a benne munkálkodó érzéseket, tapasztalatokat.
A megnyitón Klajbán János salgótarjáni önkormányzati képviselő, a festőművész unokája Művészeink emlékére című saját versével kezdte megosztani személyes gondolatait a jelenlévőkkel.
Nyomot hagyott a roma képzőművészet történetében
– Köszönöm, hogy a kiállítás szervezői méltó emléket állítanak a nagymamám munkásságának – hangsúlyozta, majd felidézte, hogy számtalanszor látta Oláh Jolánt alkotás közben vásártéri lakásában, ami a festék illatával volt átitatva. – Legélesebb emlékeim egyike, hogy festés közben mindig dúdolt valamit. Mintha az elméjében, lelkében megjelenő képek elárasztották volna az egész lényét.
Hozzátette: Oláh Jolán, több volt egy festőművésznél. Egész valójából sugárzott a művészet szeretete, a folyamatos értékteremtési vágy. Salgótarján egy különleges hely. Bár az ország egyik legkisebb megyeszékhelye, de az egykori Cigányhegy lakói és azok leszármazottai örökre nyomot hagytak a roma képzőművészet, ezáltal a városi és a magyarországi cigányság történetében. A köztereken fellelhető emléktáblák, szobrok, vagy a Cigányhegy helyén található szabadtéri installáció mind üzenet a jelenkor és a jövő számára is: az oktatás mellett a kellő alázattal párosuló szorgalom, elhivatottság valós kiemelkedési lehetőséget jelenthet mind a kultúra, mind a sport terén.
Lelkében születtek a képei
A rendezvényen Brunda Gusztáv, a festőművész egykori barátja is felidézte emlékeit. Mint mondta, Oláh Jolán – akinek 1970-től az 1990-es évekig kísérte életét – egy képíró zseni volt.– Képei a lelkében születtek, amelyeket ki kellett festenie magából. Számára a festés belső lelki szükséglet volt – fogalmazott. A megnyitón Radics Sándor, az iskola igazgatója elmondta: a kiállított képek egy hónapon keresztül láthatók az intézmény Hegedűs Morgan Galériájában.