Medvék

2024.11.10. 14:50

Medveveszély: nagyvadak élőhelyévé válhat Nógrád

Egyre gyakoribbak a medveészlelések hazánkban, leginkább az északi régiókban, ahol az ember által érintetlen hegyvidékes, erdős tájak tökéletes élőhelyet tudnak biztosítani az állat számára. Az utóbbi időben számos alkalommal tűnt fel medve a Karancs-völgyben és a Mátrában, így nagy a lehetősége annak, hogy otthonra találtak a nagyvadak Nógrádban.

Sipos Nina Vivien

Az utóbbi időben egyre többször fordul elő medveészlelés szűkebb hazánkban. Az esetek túlnyomó többségében a nagyvadak a Karancs-völgyében tűnnek fel, de az is gyakori, hogy a Mátra vidékén kapják lencsevégre az állatot. Mint arról portálunk korábban már beszámolt: szeptemberben Mihálygerge lakott területéhez közel, a Komravölgyi víztározónál fedeztek fel lábnyomot, októberben pedig Karancsalja és Karancslapujtő térségében leltek rá a jellegzetes mancsnyomra. A medvék sorozatos visszatérése, avagy újra felbukkanása Nógrádban jelentheti azt is, hogy megfelelő élőhelyet találtak maguknak vármegyénkben, és nem szándékoznak visszatérni a Felvidékre.

Az anyamedve minden körülmények között a bocsait védelmezi
Az anyamedve minden körülmények között a bocsait védelmezi
Forrás: Shutterstock/Illusztráció

Medve kuckózott be Nógrádba

– A nagyvadak rejtett életmódjából adódóan azt nem lehet biztosan tudni, hogy szaporodnak-e Magyarországon, de megfigyelhető mostanában, hogy rendszeresen feltűnnek a tájainkon. Emiatt azt gondolom, hogy már vissza se mennek a felvidéki részre, hiszen ott annyi medve van, hogy beszűkült az életterük – közölte Szabó László, a Nógrád Vármegyei Vadász Szövetség elnöke, az Országos Magyar Vadászkamara Nógrád Vármegyei Területi Szervezetének titkára.

Hozzátette: a medvék természetes vándorlási útvonalakat követnek, és inkább az erdős, dombos területeken mozognak. A szlovákiai és romániai populációk növekedésével gyakran új területeket keresnek, ahol saját territóriumot tudnak kialakíthatni. Ennek okán Nógrád vármegye – a helyvidéki elhelyezkedéséből és erdősültségéből adódóan – alkalmas élőhelynek bizonyul számukra.

– Megfigyelés céljából mozgásérzékelős vadkamerákat szoktuk kitenni az erdőkbe. Vannak térségek, ahol folyamatosan be lehet azonosítani, hogy éppen az a medve jelentkezik, amelynek a lábnyomát észrevették az emberek. A kamerafelvételek által láthatjuk, hogy otthon érzi magát az állat – fogalmazott Szabó László.

Medvetámadások fordulhatnak elő

– Azt a problémát látjuk a medve ilyen sűrű megjelenésével kapcsolatban, hogy nem tudjuk, mit hoz ki az az állatból az, hogy nem alszik téli álmot. Nálunk lassan nincs tél, viszont a medvének kell az, hogy elvonuljon erre az időszakra – tájékoztatott a szakember.

Mint elmondta: az itteni területek annyira zavartak akár a fakitermelés, akár a turisták miatt, hogy nem tud a nagyvad elbújni télre. A feltételezések szerint ez az életvitelbeli változás nagy befolyással lehet a medvék habitusára és viselkedésére, előfordulhatnak a Magas-Tátrában történt tradégiához hasonló medvetámadások is.

Elkerülhetjük a végzetes találkozást

Portálunk arról is kérdezte a Nógrád Vármegyei Vadász Szövetség elnökét, hogy miképpen tudunk felkészülni a medveveszélyre: – Ha olyan kedve van a nagyvadnak, akkor támadni fog, főleg az anyamedve, ami minden esetben a bocsait védelmezi. Erre nincs semmilyen útmutató, nem tudunk felkészülni, de odafigyeléssel csökkenthetjük az esélyét, hogy találkozzunk vele – emelte ki Szabó László. – Sokat kérem a turistákat, akik az erdőket járják, hogy csak a kijelölt túraútvonalon közlekedjenek, ott kiránduljanak. A törvény szerint a kutyát nem szabad elengedni a pórázról az erdőben, és ezt is rendkívül fontos betartani, mert az ebek az ősi ösztönükből adódóan megtalálhatják a medvét, ha pedig megijednek tőle, és visszaszaladnak a gazdájukhoz, akkor előfordulhat, hogy a medvét is „magukkal viszik”.

Mivel ez az állat alapvetően nem keresi a konfliktust az emberrel, így ha kiszagolja az erdőben, akkor inkább odébbáll. Ugyanez igaz a hangoskodásra is, hiszen azt sem szeretik. A szakember által megosztott, valamint a Bükki Nemzeti Park honlapján található tanácsokat megfogva elkerülhetjük, hogy medvetámadás áldozatává váljunk.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában