Élővilág

4 órája

Madáretetés: mit szabad adni és mit nem? – A természetvédő válaszol

A hideg, télies idő beköszöntével egyre kevesebb táplálékot találnak a fákon és a talajon is a madarak. A madáretetéssel kapcsolatban Drexler Szilárd salgóbányai természetvédő árult el sok hasznos információt.

Dúzs M. Gergely

Az állandó madaraknak a téli időszakban is eleséghez kell jutniuk. A madáretetés sokat segíthet nekik a hideg hónapok átvészelésében, közben a fajokkal és életükkel való ismerkedés is sok élményt nyújt.

Madáretetés télen
Közép fakopáncs. A madáretetés sok élményt nyújt annak, aki vállalkozik rá
Fotó: Beküldött / Drexler Szilárd

Fagyok kezdetétől a fagyok elmúlásáig tart a madáretetés

– Már több mint egy hete elkezdtem etetni a madarakat kis adagokban napraforgómaggal, amihez mezőgazdasági boltokban nagy kiszerelésben könnyen hozzá lehet jutni – mondta el portálunknak Drexler Szilárd.

Madáretető igazából bármi lehet, célszerű egy erős faágra feltenni, de például én otthon a kertben egy régi asztalon rendeztem be kis mohás ágakból egy etetőhelyet. Ide szórom ki a madármagot és közben fotózni is szoktam a szebbnél szebb tollazatú „égi vándorokat” 

emelte ki Drexler Szilárd, akinek a nevéhez fűződik az Eresztvényi madárpark létrejötte és a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület évtizedek óta tartó Madárbarát kert országos programja, amiben településeknek szolgálnak madarakkal kapcsolatos tanácsokkal egy kiadványban.

Hasznos tanácsokat adott a salgóbányai természetvédő

Továbbá megtudtuk Drexler Szilárdtól, hogy a madáretetésnél nagyon fontos a rendszeresség, mindig hasonló mennyiségű magot helyezzünk ki és nem szabad mindezt napokig kihagyni, mert akkor pórul járnak a már odaszokó csicsergők. Ha mégsem tudnánk napokig eleséggel szolgálni, akkor érdemes faggyúgolyós cinkegombócot kiraknunk. A fákon érdemes néhány almát fent hagyni, hiszen a rigók és a zöld küllők azt is megcsipegetik. Még a zsírszalonnát és a margarint is szeretik, de arra figyeljünk, hogy a füstölt, sózott termékeket és a kenyérmorzsát semmiképpen se adjuk oda nekik.

Színes a madárfajok palettája 

Salgótarján környékén olyan erdei madárfajok találhatóak meg, mint a széncinege, kékcinege, barátcinege, fenyves cinege, szajkó, csuszka, zöldike, tengelic, valamint a harkályok, a pintyfélék és a csíz. Ezenkívül a házi- és mezei veréb is gyakran megjelenik a madáretetők környékén, ami sokaknak nem tetszhet, de ők is egy védett madárfaj. Magyarországon még nem annyira, de európai szinten a verébfélék létszáma is visszaesőben van.

 


 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában