Közgyűlésen történt

2024.11.03. 14:14

Játszóház, a drága, művelődési központ és ingatlanok kérdésköre is górcső alatt

Nyolc napirendi pontot tárgyalt legutóbbi rendes ülésén Salgótarján közgyűlése. Ezek között jóváhagyták a játszóház üzemeltetésére vonatkozó pályázat kiírását is, miután a feladatot jelenleg végző cég felmondta szerződését.

Kéri István

A képviselők jóváhagyták azt a pályázatot, amit az önkormányzat a játszóház további üzemeltetésére ír ki. Ez azért vált szükségessé, mert a jelenleg ezt végző vállalkozás még szeptemberben, év végi hatállyal felmondta szerződését. Az önkormányzat 2021 eleje óta havonta 1 millió 250 ezer forinttal járul hozzá a játszóház üzemeltetéséhez.

Játszóház, ingatlanok a közgyűlésen
Játszóház, a drága: évi 18 milliót fizetett a város a működtetőnek - hangzott el a közgyűlés ülésén
Fotó: Vendel Lajos / Forrás: Nool.hu

Új üzemeltető lesz, a játszóház sokba került eddig a városnak

A Rokkanton, az egykori Építők-pálya területén kialakított játszóház felépítésére 280 millió forint pályázati támogatás mellett 68 millió forint saját forrást és hitelt költött el az önkormányzat még 2020-ban. Az üzemeltetéssel kapcsolatos döntés politikai vitákat kavart, miután az önkormányzat mindezeken felül magára vállalta további eszközök és berendezések beszerzését, további 18 millió forint értékben, az üzemeltetést elnyerő vállalkozás pedig – élve a pályázat adta lehetőséggel – havi 1 millió 250 ezer forint működési támogatásra lett jogosult. A Fidesz-KDNP frakció akkor azon véleményének adott hangot, hogy ilyen feltételekkel bármely önkormányzati cég elüzemeltethette volna a játszóházat, a döntés a felelőtlen gazdálkodás, az átgondolatlanság és a koncepciónélküliség iskolapéldája.

Hajléktalanok menedéke lett a Kistarján úti üres ingatlan

Kántor Zoltán képviselő a Kistarján úti, az egykori számviteli főiskolához tartozott Kistarján úti épületegyüttes állapotára hívta fel a figyelmet. Ismertetése szerint a magánkézben lévő ingatlanba szabad a bejárás, így amit lehet, ellopnak és elhordanak. Ettől aggasztóbb a „kétes alakok” állandósult jelenléte, a környéken lakók egy esetleges tűzesettől is tartanak, miután látható, hogy az ingatlanba behúzódó hajléktalanok már volt, hogy tüzet raktak az épületben. A képviselő arra kérte a városvezetést, szólítsa fel a tulajdonost az épület lezárására, egyben helyzetének rendezésére.

Kreicsi Bálint polgármester jelezte: egyetért azzal, hogy az ottani állapotok tarthatatlanok, a korábbi és már az új városvezetés is tett jelzéseket az ingatlantulajdonos felé. Lehetőségeik szerint el fognak járni a változás érdekében – tette hozzá. Tolnai Sándor alpolgármester szerint magántulajdonosokkal szemben nincs sok lehetősége az önkormányzatnak, de az állagmegóvással és városképpel kapcsolatos jogi szabályozásokra hivatkozva amit csak lehet, érvényesíteni fognak.

Mi lesz a Kohász Művelődési Központ sorsa?

Eötvös Mihály a várossá nyilvánítás közel 103 évvel ezelőtti helyszíne, a – magántulajdonban lévő – Kohász Művelődési Központ méltatlan helyzetének kérdését hozta a testület elé. Ezzel párhuzamosan felvetette az ingatlan megvásárlásának szükségességét, annak megmentése érdekében. A lehetséges hasznosítást például a civil szervezetek érdekében jelölte meg.

Kreicsi Bálint polgármester válaszában jelezte: már egyeztetett az említett ingatlan magántulajdonosai által megbízott ingatlankezelővel. Arra azonban felhívta a figyelmet, hogy alapos átgondolás szükséges egy ilyen döntéshez; Salgótarjánnak ugyanis jelenleg is vannak az ilyen céloknak megfelelő adottságú, de bizonyos mértékben kihasználatlan ingatlanjai. Felelőtlenség lenne az önkormányzatnak „további terhet venni a nyakába”; érti a szándékot, egyet is ért vele, minden ötletre és javaslatra nyitott; de egy ilyen döntéshez nagyon alapos vizsgálat szükséges – tette hozzá a városvezető.

Fenyvesi Gábor alpolgármester azt tette hozzá: ebben az esetben a közgyűlés nyilvánossága nem szolgálja az ügyet. Véleménye szerint az ilyen felvetéseket a háttérben szükséges megbeszélni, miután az ilyen formában nyilvánosságra kerülő törekvéseket „beárazzák” a szóban forgó ingatlanok tulajdonosai.

Az ülésen elhangzott: Kreicsi Bálint városvezető másfélszeresére növelte a polgármesteri fogadóórákra rendelkezésre álló időkeretet, egyben arra biztatta a közgyűlési képviselőket, vegyék igénybe ők is a városházán számukra biztosított lehetőséget, hogy fogadóórákat tartsanak, meghallgatva a városlakókat.

A város önkormányzata az ülésen személyi kérdésekben is döntéseket hozott.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában