Adatvédelem

8 órája

Vigyázat, nógrádiak! Akár a sütő és a porszívó is lehallgathat!

Egyes airfryereken keresztül lehallgatnak, kémkednek a gyanútlan felhasználók után – derült ki egy friss kutatásból, amelyet a Mirror cikke alapján a Borsonline közölt. A témával kapcsolatban megkerestünk két salgótarjáni informatikai szakembert, akik a forrólevegős sütők adatvédelmi szempontból biztonságos használata mellett további megelőzési tanácsokkal is szolgáltak.

Dúzs M. Gergely

Úgy tűnik, hogy adataink még akkor sincsenek teljesen biztonságban miközben az ínycsiklandó csirkecomb vagy épp a hozzá piruló sült burgonya olajmentesen készül a forrólevegős fritőzben. Első hallásra talán még kicsit viccesnek is hangozhat ez a felvetés, de mint kiderült, Angliában több okos airfryer is tudta a felhasználó pontos tartózkodási helyét és engedélyt kért arra, hogy hangot rögzítsen a felhasználó telefonján. Ezekhez a népszerű intelligens forrólevegős sütőkhöz ugyanis különböző, a gyártó által készített alkalmazást lehet letölteni a telefonunkra, amelyek engedélyt kérnek az adatainkhoz. 

forrólevegős sütő
A forrólevegős sütőkhöz alkalmazást lehet letölteni a telefonunkra
Forrás:  Shutterstock/Illusztráció

– Az úgynevezett „lehallgatást” sok okostelefonra telepített alkalmazás jelenleg is végzi, mivel a legfontosabb funkciók működtetéséhez szükséges a mikrofon vagy épp a tartózkodási hely megléte. A forrólevegős sütők applikációi vélhetően megkövetelik ezeket a jogosultságokat, ha nem, akkor viszont manuálisan érdemes tiltani ezeket – mondta el egy helyi rendszergazda.

A gyártók egyébként azzal védekeznek, hogy bár az applikáció valóban engedélyt kér a telefon mikrofonjához, az nem feltétele az okos airfryer használatának.

A forrólevegős sütők mellett egyéb cikkek is veszélyt jelenthetnek

Mint azt egy másik salgótarjáni informatikustól, Szenczi Viktortól megtudtuk: az egyes kínai gyártók által forgalmazott márkák rejthetnek magukban nagyobb veszélyt az adatainkra nézve. Az okos kamerás ajtócsengőtől, a robotporszívón át a mosógépig szinte minden okoseszköz képes lehet a lehallgatásunkra, így inkább, ha ez lehetséges, wifi és applikáció nélkül használjuk ezeket az elektronikai eszközöket. Az informatikus szerint a drágább helyi hálózati és távolról elérhető biztonsági rögzítős kamerarendszerek használata viszont megbízhatónak mondható.

– Internetezés közben ott vannak a böngészők sütijeinek elfogadása. Hogyha jobban beleolvas az ember, mire kattint az elfogadással és mindezt összevetjük aztán a felugró reklámokkal az látszik, hogy vélhetően követik a felhasználók szokásait. Beszélhetünk VPN-ről (virtuális magánhálózatról) vagy hálózati forgalom maszkolásról, de teljesen nem lehet kikerülni a célzott hirdetéseket és reklámokat – hangsúlyozta Szenczi Viktor.

Hogyan előzhetjük meg, hogy adataink illetéktelen kezekbe kerüljenek?

Az informatikai szakember szerint: kevesebb adatot gyűjthet egy eszköz, ha az engedélyeket a „mindig aktív” funkció helyett csak az alkalmazás „használata közbeni” opcióra állítjuk. 

Továbbá otthoni környezetünkben érdemes erősebb jelszóvédelmet beállítani, a wifi jelet elrejteni és a jelszavakat jelszókezelőből használni. Internetezés közben pedig legyünk körültekintőek a weboldalakkal kapcsolatban és a böngészési előzményeinknél a „sütiket” is gyakran töröljük. 

– Szenczi Viktor továbbá kiemelte: hogy alapvetően arra lenne szükség, hogy a felhasználók minél többet tudjanak okoseszközeikről és, ha elakadnak ezen elektronikai termékekkel kapcsolatban kérdéseikkel lehetőleg hozzáértő szakemberekhez forduljanak, hiszen így biztos megoldás születne a problémájuk megoldására és még tudásuk is bővülne.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában