2024.11.09. 14:48
Tizenhárom éve történt Salgótarján legsúlyosabb ipari katasztrófája
2011. október 14-én, este 10 óra után riasztották a salgótarjáni hivatásos tűzoltókat a teljes terjedelmében égő Kemerovó-lakótelepen található Lívia Csokoládégyárhoz. Az ötös skálán négyes riasztási fokozatúnak minősített tüzet öt város negyvenhét tűzoltójának sikerült megfékeznie.
Október 14-én, pénteken a Kemerovó-lakótelepen keletkezett tűzhöz a salgótarjáni tűzoltóság összes bevethető egysége kiérkezett, és azonnal megkezdték a Fáy András körút 62-64. szám alatt található lángoló csokigyár tetőszerkezetének oltását.
A Lívia Csokoládégyár épülete egyre nagyobb terjedelemben égett, amelyhez jelentősen hozzájárulhatott a csokifigurák gyúlékony alap- és csomagolóanyaga. A fokozatosan terjedő lángok miatt Ózdról, Balassagyarmatról, Hatvanból és Gyöngyösről is riasztottak egységeket, a tűz megfékezésén 47 lánglovag dolgozott, akik vízágyúkkal és légisugárral oltották a lángokat. Bár a leégett gyár a Kemerovó-lakótelep kellős közepén feküdt, annak elhelyezkedése olyan volt, hogy a tűz nem veszélyeztette a környező négyemeletes lakóépületeket.
Ötven ember veszítette el a munkáját
A tüzet csak másnap hajnalra sikerült megfékezni, de az újragyulladást megakadályozó munkálatok még aznap délelőtt is tartottak. A tűz keletkezésekor hárman tartózkodtak az épületben, azonban ők még időben ki tudtak menekülni, így a balesetben senki sem sérült meg. A múlt század hetvenes éveiben, általános iskolának épült faszerkezetű, hullámpala borítású, ezerkétszáz négyzetméter alapterületű gyár teljesen leégett, csupán egy irodaépület maradt épen. A becsült kárérték ötven-hatvanmillió forint volt, és ötven ember vált munkanélkülivé.
Borsod vármegyei testvérportálunk is említést tett a csokigyár katasztrófájáról korábban megírt cikkében, amely összefoglalta Magyarország legsúlyosabb ipari katasztrófáit.
Szándékosság volt a csokigyár leégése mögött?
Egy héttel a tűzeset után arról szóltak a hírek, hogy szándékosan gyújthatták fel a salgótarjáni csokigyárat, mivel az üzem tulajdonosának állítása szerint a lakótelepen élőket zavarta a rakodással járó zaj. A Nógrád Megyei Rendőr-főkapitányság is szemlét tartott a helyszínen, majd ismeretlen tettes ellen különösen nagy kárt okozó rongálás gyanúja miatt indítottak eljárást. A tűz keletkezésének okait máig sem sikerült tisztázni.
Videó is őrzi a csokigyár megsemmisülésének fájdalmas emlékét
A hatalmas lángok a több kilométer távolságra található Beszterce-lakótelepen kihelyezett webkamera felvételén is jól kivehetővé váltak. Az egyperces gyorsított videón jól látható, hogy még reggel is füst gomolygott a Kemerovó felett.