5 órája
Elnököt választ Amerika: az egykori salgótarjáni lakos mesélt a szavazási élményeiről
Nagy napra virradt Amerika. Eljött ugyanis az amerikai elnökválasztás ideje. Előzetesen már több mint 75 millió amerikai adta le a szavazatát, köztük a Salgótarjánban felnövő, de már közel 25 éve a tengerentúlon élő Veres Gábor is.
A több hetes korai szavazás után felfokozott hangulatban – kígyózó sorok mellett – legkésőbb november 5-én, kedden adhatják le az amerikai elnökválasztáson voksaikat az amerikai állampolgárok, ahol eldől, hogy a demokrata Kamala Harris lesz-e az Egyesült Államok első női elnöke vagy a republikánus Donald Trump tér vissza egy újabb ciklusra 2020 után a Fehér Házba.
Az amerikai elnökválasztáson egy salgótarjáni férfi is leadta a voksát
A Florida államban található Sarasotan élő 44 éves Veres Gábor 2008-ban kapta meg a „zöldkártyáját” , négy évvel később pedig teljes jogú amerikai állampolgár lett. Tizenegy esztendő után csak ennek tudatában látogatott haza ismét Salgótarjánba.
– Megtiszteltetésnek élem meg, hogy részt vehetek az elnökválasztáson. A voksolás könyvtárakban, iskolákban kialakított szavazótermekben zajlik, és előzetesen regisztrálnia kell mindenkinek a saját körzetében. Vannak külön republikánus, valamint demokrata sátrak, sőt autós szavazásra is adódik lehetőség, így azon a ponton ki sem kell szállni a kocsikból – mondta el portálunknak Veres Gábor, aki még a választás utolsó napjaiban is sok kampányüzenetet kapott SMS-ben. Kifejtette továbbá: az elnök személye mellett helyi szinten seriffet, bírókat, szenátusi tagokat is választanak, illetve olyan ügyekben is kikérik a véleményüket, mint a marihuána használat vagy az abortusz.
Jelképek az USA elnökválasztásán: amerikai zászlók, táblák, matricák
– Veres Gábor kiemelte: az USA-ban az elnökválasztás idején mindenhová „csillagos-sávos lobogókat” helyeznek ki, a ház előtti kertekben pedig a szimpatizáns elnök táblája is látható. Aki pedig sikeresen leadta voksát az egy „I voted 2024” („Szavaztam 2024” ) feliratú matricát kap ajándékba.
Miért éppen a keddi napon zajlik az amerikai elnökválasztás?
A keddi napra még a 19. században esett a voksolás, amikor alapvetően amerikai farmerek döntöttek az elnökválasztás sorsáról. Ekkor ugyanis biztos volt, hogy a hétvége és azon belül is a vasárnap nem lehet, hiszen az megtisztelendő egyházi ünnepnap, de nem jöhetett szóba a szerda sem, mert az pedig piacnap. Mivel egy nap szükséges volt az utazáshoz, emiatt csak a kedd maradt, hiszen így mindenki visszaért a szerdai piacnapra.
A legfrissebb közvélemény-kutatások szerint igencsak szoros a verseny az amerikai elnökválasztáson. A voksolás eredménye magyar idő szerint leghamarabb szerdán derülhet ki.