2 órája
Hogyan előzzük meg a lakástüzeket? – tanácsokat ad a nógrádi katasztrófavédelem
Még két hónap sem telt el az őszből, de a tűzoltókat már több lángokban álló családi házhoz is riasztották szűkebb hazánkban. Kapás Márton, a Nógrád Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője hasznos tanácsokkal látta el olvasóinkat azzal kapcsolatban, hogy hogyan előzzük meg a lakástüzeket?
Firefighter team holding fire extinguishing
Fotó: Virojt Changyencham
Néhány napja hangos szirénaszó riasztotta a Mátraverebélyben élőket. A tűzoltók a Damjanich útra siettek, ahol egy százhúsz négyzetméteres épület tetőterében ötven négyzetméteren pusztítottak a lángok. Csupán néhány héttel ezelőtt az eset előtt Cserhátsurányban egy parasztház égett teljes terjedelmében. Így jogosan merül fel a kérdés: hogyan előzzük meg a lakástüzeket?
A témával kapcsolatban Kapás Márton, a Nógrád Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője osztott meg hasznos tanácsokat portálunkkal. Első lépésként azonban sorra vette, hogy mi okozz a legtöbb ilyen szerencsétlenséget. Tájékoztatása szerint az okok között szerepel:
- nyílt láng használata,
- elektromos hiba,
- fűtő berendezések meghibásodása,
- főzés, vagy
- dohányzás.
Hozzátette: mindenszentekkor akad még egy „veszélyforrás”.
– Sokan gyújtanak otthonukban mécsest elhunyt szeretteik emlékére. Az emlékezés lángja azonban szintén lakástűz okozójává válhat, ha nem vagyunk elég körültekintőek és óvatosak – húzta alá Kapás Márton.
Milyen eszközök segíthetnek a lakástüzek megelőzésében?
A megelőzéshez javasolt eszközök listájának élén a Nógrád Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője szerint természetesen a füstérzékelő áll.
– Ezek az eszközök már pár ezer forintért megvásárolhatók, és adott esetben életet menthetnek, hiszen már a tűz kezdeti szakaszában hangos sípolással jeleznek, így az otthon tartózkodók még saját erejükből képesek megfékezni a lángokat és korábban tudják értesíteni a tűzoltókat. Minél hamarabb érkezik a jelzés, a lánglovagok annál több értéket tudnak megmenteni – fejtette ki Kapás Márton. Hozzátette: egy otthoni tűzoltó készülék beszerzését szintén javasolja.
– A kisebb tüzek eloltására elég a két kilogrammos porral oltó, vagy a két literes habbal oltó készülék. Ugyanakkor nagyon fontos, hogy a lángok oltásával csak addig próbálkozzanak a lakók, ameddig ez nem veszélyezteti a saját testi épségüket – hangsúlyozta Kapás Márton, arra is figyelmeztetve mindenkit, hogy a baj észlelése esetén azonnal hívjuk a 112-es segélyhívó számot és kérjük a tűzoltók segítségét.