Gombászás

2024.09.26. 08:10

Gombaszezon: megviselte a kalaposokat a hőség és a csapadékhiány

Csakúgy, mint sok más termésnek, a gombáknak sem tett jót az elmúlt hónapokban tomboló hőség és csapadékhiány. Éppen ezért az idei gombaszezon sem ígérkezik a legjobbnak.

Nagy Orsolya

Mivel csapadékhiányos volt az elmúlt időszak, így nincs sok gomba szűkebb hazánk erdeiben. Az idei gombaszezonban pedig nem is várnak sok termést.

Nem számíthatunk jó gombaszezonra
Nem számíthatunk jó gombaszezonra
Forrás: Illusztrációs fotó: MW

Nem várható dömping az idei gombaszezonban

Balázsné Tóth Júlia salgótarjáni gombaszakellenőr portálunknak elmondta, hogy amikor a gombák fejlődtek, szaporodtak volna, pont akkor volt csapadékmentes időszak. Bár az elmúlt hetek során volt eső, de sajnos ez még kevés ahhoz, hogy igazi dömping legyen. Helyenként már szednek néhányat, de ahhoz, hogy sok gomba legyen, csapadékra és meleg időjárásra lenne szükség.

– Kevesen érkeztek most ellenőrzésre is, utoljára a napokban hoztak nyári laskagombát. Amennyiben az időjárás kedvezőbbre fordul, akkor szűkebb hazánkban is megjelenhet például az őzlábgomba összes fajtája, a déli tőkegomba, a csoportos tuskógombák, de a pöfeteg is. A felsoroltak közül néhánnyal már lehet találkozni, de még mindig nem sokkal – közölte Balázsné Tóth Júlia. Hozzátette: mivel északon vagyunk, így a többi országrészhez viszonyítva a gombafajok is később jelennek meg, hiszen hűvösebb van és az éjszakák is hidegek.

A szakellenőr kiemelte: a sokak által közkedvelt vargányának sem sok jót jósolnak, kevés az esély arra, hogy sok terem majd idén ősszel. A hidegtűrő gombák pedig október vége felé bújhatnak elő, így például a lila, vagy a szürkéslila pereszke.

Óvatosnak kell lenni a mérgező gombákkal!

Bár idén a mérgező fajokból is kevesebb van, ugyanakkor, aki gombászni indul, annak nem árt figyelni ezekre is. Ilyenek egyebek mellett a galócák, a pókhálósgombák, a világító tölcsérgomba, a sárga kénvirággomba vagy a fenyves sisakgomba. Ezeken kívül mérgező pereszke fajokat is lehet találni a természetben, így a szappanszagú, a bükki, a cirmoskalapú és a büdös pereszkét.

Balázsné Tóth Júlia arra kér minden gombászót, hogy ne szedjenek le olyan gombát, amely közvetlenül a mérgező mellett helyezkedik el. Emellett külön szedjék le a különböző fajokat, hiszen, ha már csak egy darab mérgező is belekerül a kosárba, akkor az összeset ki kell dobni.

Hangsúlyozta továbbá: amit nem ismernek, vigyék be elkészítés előtt vizsgálatra szakértőhöz. Zugárusoktól, illegális árusoktól pedig nem érdemes gombát vásárolni. A védett fajokat pedig, mint például a császárgombát, nem szabad leszedni, az erdőben kell hagyni.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában