2024.09.15. 12:00
Elsodródott barátok találkoztak Balassagyarmaton (fotók)
Az elszármazottak és a szülőföldön maradottak a hagyományokhoz hűen idén is összegyűltek az Ipoly-parti városban szombat délután. Balassagyarmat Barátainak Találkozóján színes programokon kaptak ízelítőt a város életéből azok, akiket távolabb sodort az élet "Palócország fővárosától".
Szép számú érdeklődő gyűlt össze Balassagyarmat Barátainak Találkozóján, akik rég nem látott ismerősökkel, barátokkal, egykori iskolatársakkal találkozhattak, miközben bepillantást nyertek a város jelenlegi életébe. Balassagyarmat önkormányzata, a Madách Imre Városi Könyvtár és a Honismereti Kör ezúttal is programokban gazdag délutánt szervezett az elszármazottaknak.
Visszahúz a szívük Balassagyarmatra
A találkozó szombaton délután Benkő Cs. Gyula, Ferenczy Noémi-díjas iparművész és Horváth Endre-díjas festőművész életmű-kiállításának megnyitójával kezdődött a Jánossy Képtárban. A művész születésének 85. évfordulója alkalmából rendezett, 135 művet bemutató kiállítást Csach Gábor polgármester, művészettörténész és Zolnyánszki Zsolt, a Jánossy Képtár vezetője és kurátora nyitotta meg.
Ezt követően a rendezvény a Vármegyeháza dísztermében folytatódott, ahol elsőként Polgár István versét Varga Csikász Bese előadásában hallhatta a közönség, majd Csach Gábor a rendezvény házigazdájaként köszöntötte az egybegyűlteket. A polgármester köszöntőjében ismertette az elmúlt évek változásait, fejlesztéseit és a legfontosabb történéseket. Kitért a megújult közterekre, gazdag kulturális programokra, gazdasági növekedésre, az elmúlt év ünnepeire, megemlékezésekre évfordulókra, valamint ismertette az új köztéri szobrokat is.
Érdekes beszélgetéseket hallhattak
A köszöntőt követően Takács Lilla operaénekes és Lévárdi Beáta karnagy előadását hallhatták a résztvevők. Az operaénekes ezután Horváth Zita televíziós szerkesztőnek mesélt eddigi pályafutásáról és arról, hogyan hozta vissza a sors Nógrádba. Ezt követően Fricska Éva galériatulajdonos beszélt az Artéria összművészeti műhely ötéves történetéről, megalakulásról, célokról és nehézségekről is.
A beszámolót egy beszélgetés követte Bauer Józseffel, a Kertész István Alapítvány kuratóriumi elnökével, aki három évtizede a balassagyarmati zsidó örökség őrzője és gondozója. Bauer József többek között ismertette a zsidóság balassagyarmati történelmét, a közösség tevékenységét és kitért a holokauszt 80. évfordulójára szervezett megemlékezésekre is.
A találkozó végezetül Barát Attila szaxofonművész zenéje mellett közös koccintással és baráti beszélgetésekkel zárult. Az eseményen Szalai- Lovász Emőke műsorvezetőként működött közre.
Balassagyarmat Barátainak Találkozója
Fotók: Ember-Lukács Zsófia