2024.08.09. 13:55
Amerikában is a hagyományokat éltette a nógrádi néptáncoktató
Szabó János néhány hete ért haza Clevelandből, ahol kilenc hónapot töltött. A Nógrád Táncegyüttes nyugalmazott vezetője Amerikában is a magyar hagyományok, értékek megőrzéséért, az ott élő közösség erősítéséért dolgozott.
Amerikai magyarok társaságában
Fotó: Beküldött fotó
A Kőrösi Csoma Sándor Program – amely a diaszpórában élő magyarság megmaradását támogatja – kínálta a clevelandi kilenc hónap lehetőségét. Szabó Jánost már több évtizedes ismertség köti az Amerikában élő magyar közösséghez. Annak megtartásához ő maga is hozzájárul hagyományaink, táncaink, mondókáink, népdalaink ápolásával. Azzal, amire ő maga is az egész életét tette.
Több évtizedes az ismertség az Amerikában élő magyarokkal
– Közel harminc éves ismertség köt a Clevelandi Magyar Cserkész Regös Csoporthoz, vezetőjükkel Pigniczky Esztivel Kazáron ismerkedtünk meg – kezdi mesélni az amerikai látogatás előzményeit Szabó János. – Az eltelt évtizedek alatt szoros kapcsolat alakult ki a csapattal, tavaly én is csatlakoztam az általuk rendszeresen megszervezett körúthoz, ami mindig a nógrádi településről indul, és valamelyik elszakított területre irányul. A 2023-as évben Erdélybe, Gyimesbe és Moldvába tettünk látogatást. De több évben volt szerencsém Clevelandben is elölteni néhány hetet, így tevékenyen részt vettem az ott működő Regös Néptánccsoport 40, 45, tavaly pedig az 50 éves jubileumi műsorának rendezésében.
Mint mondta, tavaly októberben a Kőrösi Csoma Sándor Program támogatásával érkezett meg Amerikába, ahol 9 hónapot töltött. A program célja a diaszpóra magyarságának a megszólítása, valamint a diaszpóra közösségi és kulturális életének a megszervezése, a magyar nyelvismeret fejlesztése és szinten tartása a kiérkező ösztöndíjasok segítségével.
A magyar közösségek megtartása a cél
– Én néptáncot oktattam a Clevelandben élő magyar közösségnek. Nagyon jó lehetőségnek tartom a fenti programot, hiszen jelentősen támogatja a határon túl élő magyarság megmaradását, az asszimiláció ugyanis folyamatos – fogalmazott Szabó János, aki arra is kitért, hogy Clevelandben még ma is 45 ezer ember vallja magát magyarnak.
A kint töltött hónapok alatt számos előadás született. A fontosabb ünnepekre műsorral készültek, így emlékeztek október 23-ra és március 15-re is. A jubileumi gálát követően a karácsonyt is hagyományosan ünnepelték, majd eljátszották a farsang farkát, ahol a cibere vajda és a konc király vívott egymással csatát. A virágvasárnaphoz, a locsolkodáshoz kapcsolódó szokásokat is felidézték. Májusban táncházat szerveztek, ahol Kanadából érkezett magyar zenészek húzták a talpalávalót.
Élményekkel gazdagodott és tanult is
– Június negyedikén elénekeltem a kazári Tőzsér Laci bácsitól tanult trianoni nótát, március 15-re pedig 40 perces műsort tanítottam meg a gyerekeknek. Egy kilencven éves idős úr könnyezve köszönte azt meg, mert mint mondta, ilyen szép előadást még nem látott – sorolja az élményeket Szabó János, aki elindított egy felnőtt és két gyermek néptánccsoportot a kint töltött hónapok alatt.
– Nagyon sok élménnyel gazdagodtam Amerikában, emellett én is tanultam az elmúlt időszakban. Az emberi kapcsolatokról például kiderült számomra, hogy bár mások a viszonyok, az emberek ugyanolyanok. Nyugodtabban élnek és a konfliktusokban is kompromisszumokra törekszenek. Ez az, amit nem irigyelni, hanem utánozni kellene – összegezte tapasztalatait a táncpedagógus.