Bányásznap

2024.08.31. 14:39

Áldás szállt a megújult bányász emlékhelyre Mátranovákon

Szerencs fel! Szerencse le! Csendült fel ma a Bányász Himnusz jól ismert sora Mátranovákon is. A településen a 74. bányásznap alkalmából tartott ünnepségen szállt áldás a megújult Bányász Emlékházra és környezetére.

Gulyás Edina

A 74. bányásznapot ünnepelték ma szerte vármegyénkben, így Mátranovákon is. A településen azonban nem csupán a hagyományok tisztelte miatt gyűltek össze a helyiek és a környező településeken élők. Ezen az alkalmon szállt áldás a bányászati bemutatóhely megújult épületére és a kiállított eszközökre is. 

Áldás szállt a bányász emlékhelyre
Megtartották a bányászfalu hagyományos ünnepét, áldás szállt a felújított létesítményre
Fotó: Gulyás Edina / Forrás: Nool.hu

A bányászat helyi emlékeire szállt áldás

– Településünkön 52 éve immár hagyománytiszteletből, a bányász kultúra és hagyományok megőrzésének szándékával ünnepeljük a bányásznapot szeptember első vasárnapjához közeledve. Mátranovákon ugyanis 52 évvel ezelőtt, május elsején zárták be az utolsó lejtősaknát, a Csurgó-tárót – fogalmazott köszöntőjében Répás László, a BDSZ mátranováki nyugdíjas alapszervezetének elnöke. – Szervezetünk és a településünk lakóinak nagy része elkötelezett a bányászhagyományok megőrzésében és továbbadásában. A bányászok sorsa, élete, munkája szervesen beépült településünk égészének életébe. Így a bányász hagyományok ápolása egyben Mátranovák hagyományainak ápolása, a település múltjának megőrzése is. Ezért tartottuk fontosnak az emlékhely kialakítást, amelynek megújult épültét ma Korponai István, plébánia segítő diakónus áldja meg. 

A bányászat csapatmunka, ami főhajtást érdemel

Az ünnepségen Bári Enikő, a BDSZ alelnöke beszédében kifejtette, hogy Mátranovákon és környékén több kőszénbánya is működött, amik közel 100 évig határozták meg az itt élők mindennapjait. 

– Mit adott a bánya a térségnek? – tette fel a kérdést az alelnök. – Elsősorban megélhetést, de ezen kívül fejlődést is magával hozott. Bányatelepek létesültek, amelyek közül a legtöbb ma is lakott. Kultúrházak, kápolnák, dalkörök, kaszinók, sportegyesületek alakultak a bányák nyomán. A bányászmunka csapatmunka, fegyelmet, elhivatottságot követel a tagjaitól. Ebből fakad a szolidaritás, mely közösségben képes gondolkodni. Emiatt vannak még ma is bányász napi ünnepségek azokon a településeken is, ahol már megszűnt a bányászat. 

A megjelenteket dr. Bablena Ferenc, a Nógrád vármegyei közgyűlés elnöke is köszöntötte. Mint mondta, csak civilként tud a bányászatról beszélni, mégis úgy véli: az a munka, amit a bányászok végeztek és ami sokszor életeket követelt, főhajtást érdemel az utódoktól. 

Ajándékokat és okleveleket is átadtak

A program koszorúzással folytatódott, majd egy perces néma főhajtással emlékeztek a bányák áldozataira. Az ünnepségen kitüntetéseket és ajándékokat is átadtak. Az elmúlt évben elkészült felújítást sokan támogatták, ezért Németh László, az Alstom Hungary Kft. telephelyeinek fejlesztési igazgatója emléktárgyat vehetett át. Bodor Ernőné polgármesternek egy személyre szóló üzenettel ellátott cserépedénnyel köszönték meg azt a sok segítséget, amivel az önkormányzat az elmúlt években segítette az alapszervezet munkáját. A több évtizedes szakszervezeti tagságért emléktárgyat és oklevelet adtak át. Gecse István és Nagy Izidorné 60, míg Zsugya József 70 éves tagságáért vehette át azt. Végül emlékkorsóval köszönték meg azok munkáját, akik sokat tettek az emlékház gondozásárét, és azért, hogy megújuljon az emlékhely. Ők Vincze Vilmosné, Répás Lászlóné, Orosz Ferenc, Kuborczik Miklós, Józsa István, László István, Mészáros István, Balla István, Vincze Vilmos, Maruzs Attila, Kapás Bálint és Máté Péter. Az ünnepség fényét – ami ma este 20 órától a Jaj-réten bányász napi retró esttel zárul – a Bányász Kohász Dalkör műsora is emelte. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában