2024.07.13. 11:25
Tűzgyújtási tilalom – íme a legfontosabb információk
A nagy hőség miatt kiszáradt növényzet könnyen lángra kaphat, ami hatalmas szabadtéri tüzeket okozhat. Nem árt tudni, hogy július 11-e óta tűzgyújtási tilalom van érvényben az egész országban, így vármegyénkben is.
Tilos tüzet gyújtani erdőkben, útszéli fasorokban és ezek 200 méteres körzetében, még a kijelölt tűzrakó helyeken is, továbbá tilos a parlag- és a gazégetés is. Tűzgyújtási tilalom van érvényben július 11-e, csütörtök óta az ország teljes területén, így Nógrád vármegyében is. A szabadtéri tüzek megelőzéséhez Kapás Márton, a Nógrád Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője adott néhány hasznos tanácsot.
Tűzgyújtási tilalom: ezeket érdemes betartani!
– A száraz növényzet a legkisebb figyelmetlenség miatt is könnyen lángra kaphat, amely hatalmas tűzhöz vezethet a szabadban. Ezek megelőzése érdekében a dohányzók ne dobják ki az égő cigarettacsikket az autóból, mert az út menti száraz növényzet nagyon könnyen meggyulladhat – ismertette a szakember. – Tábortüzet csak akkor lehet gyújtani, ha nincs elrendelve tűzgyújtási tilalom és kizárólag az arra kijelölt helyen. Az aktuális tűzgyújtási tilalomról és a tűzgyújtási szabályokról az www.erdotuz.hu vagy a www.katasztrofavedelem.hu honlapon elhelyezett térképen lehet tájékozódni.
Hozzátette: fontos, hogy aki tüzet észlel, haladéktalanul jelezze a 112-es egységes segélyhívó telefonszámon.
Akár 3 millió forint is lehet a bírság
Kapás Márton arra is kitért: bár a tűzgyújtási tilalom ellenére a saját kertjében mindenki bográcsozhat vagy grillezhet, de mivel a hőségben a legkisebb szikra vagy hőforrás is képes nagy tüzet okozni a szabadban, ezért tűzvédelmi szempontból sehol nem tanácsos ilyenkor tüzet gyújtani. Ha mégis megtesszük, a tüzet egyetlen pillanatra sem szabad felügyelet nélkül hagyni és mindig legyen a közelben néhány vödör víz vagy egy nyomás alatt lévő kerti slag.
– Szabadtéren minden tüzet úgy kell eloltani, hogy az ne tudjon visszagyulladni. A legjobb módszer, ha vastag föld-, vagy homoktakarással zárjuk el a levegőtől – fogalmazott Kapás Márton, aki azt is elmondta, hogy a szabályok megszegője tűzvédelmi bírsággal is sújtható. Annak mértéke – az okozott károk megtérítésén felül – az előidézett károktól függően 20 ezer forinttól 3 millióig is terjedhet.