2024.07.17. 19:45
Fűnyírás okoz gondot, mert kevés a közmunkás a településeken
A legtöbb településen ma már alig van közmunkás. Nyáron azonban megszaporodik a munka a közterületeken. Van, ahol még nem is érnek a fűnyírás végére, már kezdhetik is újra. Egyre több községben vonnak be külsős vállalkozót, de van olyan falu is, ahol a helyiek is fűkaszát ragadnak.
Vágják a gaz és a füvet Salgótarján déli peremterületén
Forrás: Nool.hu
Fotó: Vendel Lajos
Idén nyáron a forró napokat gyakran viharok tarkítják. A jó idő és az eső eredményeként gyorsan nő a gaz, a fűnyírás nem kis fejtörést okoz a települések önkormányzatainak. Míg a közfoglalkoztatásnak bő tíz évvel korábban nagy szerepe volt, az abban dolgozók létszám napjainkra jelentősen csökkent, így alig van hadrendbe állítható ember.
Professzionális eszközökkel történik a fűnyírás
– Községünkben egyetlen közmunkás sem dolgozik, azonban az önkormányzat foglalkoztat egy öt fős csapatot, közöttük többféle szakember is van. Kőműves, ács is dolgozik a brigádban, a fűnyírás, a közterületek gondozása, a temető karbantartása, a parkok gondozása is a feladataik közé tartozik – tájékoztatta portálunkat Frenyó Gábor, Szügy polgármestere. – Munkájukat professzionális fűnyíró traktor, fűkaszák segítik, nagy figyelmet fordítottunk a szükséges géppark beszerzésére.
Mint mondta, elég nagy az a közterület, amelynek rendezése az önkormányzat feladata. A házak körüli részt a helyiek tartják rendben, ezt önkormányzati rendelet szabályozza. Ahogyan azt is, hogy vasárnap és ünnepnapokon nem lehet nagy zajjal járó munkát, így fűnyírást sem végezni. Ezt településőr és a polgármester is ellenőrzi, azonban eddig még nem kellett szankcionálni ezzel kapcsolatban a lakókat.
Felszólítják azt, aki nem vágja le a füvet
Szuhán sok ingatlant hétvégi házként, nyaralóként használnak, ezért nincs szabályozva a fűnyírás időpontja. A faluvezetés inkább azt ellenőrzi, hogy rendben vannak-e az udvarok, felszólítják azokat, akik nem vágják rendszeresen a gazt.
– Elég nagy az az önkormányzati terület, amit gondozni kell. A faluház körül hatalmas kert terül el, a közpark és a szabadidőpark rendezése, a mátraalmási falurész, az önkormányzati út menti rész és a temetőben lévő út is feladatot ad. Mindezt két fűkaszával dolgozó közmunkással nem egyszerű megoldani. Így az is előfordul, hogy a saját fűnyíró traktorommal besegítek – fogalmazott Tóth Zoltán, Szuha első embere.
Idén először segíti a munkát vállalkozó
Palotáson idén először fordult elő, hogy külsős vállalkozók segítik a közterületek rendezését.
– Óriási gondot okoz idén a fűnyírás, hiszen a viharok nyomán kialakuló villámárvizek eredményeként nagyon gyorsan nő a gaz. Három közmunkás van a településen, lehetetlen ennyi emberrel megoldani a 22 hektárnyi közterület gondozását – hangsúlyozta Szabó Mihály polgármester.
Mint mondta, a játszóterek, az árokpartok, az út menti területek és a sportcentrum körül is van feladat. Az önkormányzat rendelkezik ugyan megfelelő gépekkel és eszközökkel, de nincs elég ember, aki használja azokat. Így nem volt más lehetőség, mint vállalkozóval elvégeztetni a területek rendezését, ami azonban jelentős kiadást ró a falu kasszájára.
A helyiek is fűkaszát ragadnak
– Községünkben két közmunkás tevékenykedik, így a közterületek gondozása az ő dolguk. A falugondnokkal gyakran segítjük a munkájukat – tájékoztatott Hegedűs Pál, Bokor község polgármestere. – A temető karbantartását évtizedek óta társadalmi munkában végzik a falubeliek. Korábban kézzel kaszálták az idősebbek, de ez a korosztály mára kihalt. Ennek ellenére néhány éve újra megszerveztük ezt a közösségi munkát, éppen a napokban jöttünk össze mintegy tízen a helyiek közül, és fűkaszával rendbe tettük a sírkeretet. Hajnalban kezdtük a munkát, nyolcra végeztünk. Az asszonyok közben bográcsgulyást főztek, az alapanyagokat egy helyi lakos felajánlásából vásároltuk meg. Szerencsére nagyon jó a faluközösség, összetartóak a lakók.